Czym jest hosting?


Hosting

Internet jest bardzo ciekawym pod wieloma względami miejscem. Korzystamy z przeglądarki, wyszukujemy treści i przeglądamy różne interesujące nas strony. Jak to się jednak dzieje, że możemy to robić? Chodź wstępnie odpowiedź na to pytanie wydaje się trudna z wielu względów technicznych to wcale nie musi taka być. W tym artykule i kilku bratnich odpowiem na to pytanie w możliwie najprostszy sposób.

U podstaw Internetu leżą takie pojęcia jak domena czy serwer, bez których odwiedzenie ulubionej witryny nie byłoby możliwe. O domenie pisaliśmy już w innym artykule, który znajdziecie w poniższym linku:

Czym jest domena?

W tym wpisie skupimy się na serwerze, a dokładniej na hostingu, który jest obecnie jedną z najpopularniejszych form tworzenia stron WWW, kont pocztowych itp. Zacznijmy jednak od teorii, bo w świecie technicznym odgrywa ona bardzo istotną rolę.

Hosting to usługa polegająca na udostępnieniu przez dostawcę usług internetowych określonych zasobów serwera dzięki czemu użytkownicy mają możliwość utrzymania w Internecie własnych stron WWW, kont pocztowych itp. 

 

Czyli czym jest ten hosting?
Najprościej będzie przedstawić całość Internetu jako książkę. Domenę przyrównać możemy do tytułu, który wskazuje nam, że to jest właśnie pozycja, której w danym momencie pożądamy. Treść książki, czyli wszystkie zapisane słowa wraz z ilustracjami itd. w oczywisty sposób połączyć można z witryną internetową, tym co się nam wyświetla. Treść jednak nie miałaby możliwości istnieć, gdyby nie było na czym jej umieścić i tak jak w książce z pomocą przychodzą kartki, na których treści są umieszczane, tak w dużym uproszczeniu dla internecie tym nośnikiem będzie hosting.

 

U różnych usługodawców możemy się spotkać z różnymi tajemniczymi zwrotami takimi jak hosting współdzielony, dedykowany, usługa chmurowa (cloud) czy VPS. Są to rozwiązania, które różnią się nie tylko ceną i nazwą, ale też możliwościami, które oferują. Najpopularniejszą z usług jest hosting współdzielony, na którym to stoi niezliczona ilość stron WWW. Jest to dobre rozwiązanie dla osób chcących stworzyć blog, portfolio, wizytówkę czy nieduży sklep. Nie dajmy sobie jednak wmówić, że hosting współdzielony, czyli taki gdzie na jednym serwerze jest wiele innych osób to beznadziejna sprawa i liczą się tylko usługi dedykowane czy VPS. Musimy pamiętać, że różne wymagania spełnią inne rozwiązania. Tworząc bloga czy wizytówkę swojej działalności nie ma co strzelać z armaty do wróbla wykupując usługę dedykowaną, której parametry nawet w połowie nie zostaną wykorzystane mając oczywiście na uwadze dobrze zrobioną stronę. Niestety w internecie jest wiele stron które działają po prostu słabo, a ich twórcy przerzucają całą winę na hosting. Oczywiście serwer, czy wybrany pakiet w niektórych przypadkach może okazać się zbyt słaby, jednak trzeba mieć na uwadze, że ogromny wpływ na jej działanie ma budowa i optymalizacja. O tym jak działa hosting i jaka jest zależność pomiędzy nim, a stroną to materiał na kolejny wpis, w którym zagłębimy się nieco bardziej w szczegóły, aby nie komplikować niepotrzebnie odpowiedzi na główne pytanie tego artykułu.

Internet chodź jest złożonym mechanizmem jego podstawy wcale nie są trudne do zrozumienia. Aby utworzyć własną stronę WWW wystarczy trochę chęci, podstawowa umiejętność wyszukiwania informacji i kilkanaście złotych miesięcznie do utrzymania hostingu, na którym powstanie strona.