Domeny


Domeny

Domena jest jednym z najważniejszych i unikalnych elementów strony internetowej oraz adresów email. Porównać ją można do adresu pocztowego, bo to właśnie ona definiuje dokąd ma trafić wysłana wiadomość email oraz skąd wczytywana jest strona internetowa.
Odpowiedni dobór domeny ma kluczowe znaczenie zarówno dla wizerunku jak i pozycjonowania witryny.

Domena składa się z dwóch głównych elementów: nazwy oraz rozszerzenia.

 

nazwa.rozszerzenie-> atthost.pl 


Nazwa domeny
to część najbardziej unikalna, ponieważ to właśnie ona wyróżnia domenę spośród innych. Od niej również w dużej mierze zależy ilość odsłon strony oraz jej pozycjonowanie. Nie może być długa ani skomplikowana, a podanie jej podczas rozmowy telefonicznej nie powinno stwarzać żadnych problemów. Długie i zawiłe nazwy ulatują z pamięci, a ważne jest, aby odbiorca zapamiętał adres, który chcemy, aby odwiedzał.

Warto poświęcić chwilę nad dokładnym zastanowieniem się jaka nazwa będzie odpowiednia. Dobrze jest zawrzeć w niej charakterystyczne elementy działalności lub markę, aby odbiorca od razu wiedział, czego strona dotyczy.

Rozszerzenie domeny to ważna część i również należy dokładnie zastanowić się przed jej wyborem. To właśnie od rozszerzenia zależeć będzie między innymi cena domeny. Należy mieć również na uwadze, że niektóre z rozszerzeń są gorzej odbierane niż inne. Dla domen o zasięgu lokalnym, krajowym najlepiej jest wybrać domenę z końcówką .pl bądź regionalną (chodź są one znacznie dłuższe, przez co adres może wyglądać niekorzystnie). Jeśli myślimy o podboju całego świata warto jest zakupić od razu domenę .com, gdyż jest ona rozpoznawalna praktycznie wszędzie, a odbiorca wie, że treści na niej zawarte skierowane mogą być również do niego.

Poniżej zamieszczamy kilka przykładowych rozszerzeń, nad którymi warto się zastanowić:
.pl – domena polska, dla stron o zasięgu krajowym,
.com – domena globalna, najpopularniejsza i najbardziej rozpoznawalna na całym świecie,
.eu – domena europejska,
.net – domena globalna, mniej rozpoznawalna od .com, lecz posiada większą dostępność domen, przeznaczona dla firm i osób indywidualnych świadczących usługi dostępu do Internetu,
.org – przeznaczona dla pozarządowych organizacji non-profit,
.biz – przeznaczona do użytku biznesowego.

 

Sprawdź czy domena, którą chcesz zarejestrować jest dostępna! 

 

Podsumowanie najważniejszych zasad doboru domeny:

  1. Nazwa musi być krótka i zwięzła,
  2. Nazwa musi być łatwa w wymowie,
  3. Marka lub elementy działalności w nazwie,
  4. Dobór odpowiedniego rozszerzenia,
  5. Nie daj się naciągnąć na wysokie ceny i wybierz dobrego operatora.