Certyfikaty SSL


Inne


Certyfikaty SSL to sposób na profesjonalne zabezpieczanie stron dla początkujących i zaawansowanych użytkowników. Jakie są różnice pomiędzy certyfikatami komercyjnymi i który najlepiej wybrać? Czym jest Wildcard i czy nie wystarczy Let’s Encrypt?

O tym czym jest Certyfikat SSL i o jego zaletach możecie przeczytać w innym naszym artykule Certyfikat SSL – zabezpieczenie i prestiż strony, tym razem jednak skupimy się na poszczególnych certyfikatach dostępnych w naszej ofercie.

Na początku warto rozszyfrować tajemniczą nazwę Wildcard. Czym to tak dokładnie jest?
Certyfikat Wildcard umożliwia ochronę domeny głównej (domena.pl) oraz wszystkich jej subdomen (czyli nazw, które zawierają znaki przed domeną główną np. nazwa.domena.pl lecz nie nazwa.nazwa.domena.pl). Certyfikaty tego typu znajdują swoje zastosowanie w działalności opartej na wielu adresach w obrębie jednej domeny. Do plusów tego typu rozwiązania można zaliczyć brak konieczności posiadania oddzielnych certyfikatów dla subdomen co za tym idzie, upraszczamy sobie zarządzanie nimi.

Let’s Encrypt jest jednym z najpopularniejszych certyfikatów SSL dostępnych dla każdego właściciela domeny całkowicie za darmo, który rozpoznaje 99% przeglądarek. Wystarczy dodać przekierowaną stronę na nasze serwery do panelu klienta i można śmiało wygenerować darmowy certyfikat.
Umożliwia on  przede wszystkim uruchomienie połączenia szyfrowanego HTTPS. Jest to idealne rozwiązanie dla stron wizytówek czy prostych blogów.
Do jego plusów należy zaliczyć prostą instalację i fakt, że jest darmowy. Jednakże trzeba mieć również na uwadze, że jego darmowość niesie za sobą kilka minusów takich jak brak wildcard czy konieczność odnawiania go co 90 dni.

Comodo Positive SSL polecany jest przede wszystkim dla stron internetowych i serwisów obsługujących transakcje o niskiej wartości.
Do jego plusów zdecydowanie można zaliczyć gwarancję bezpłatnego ponownego wydania certyfikatu (reissue) oraz polskojęzyczną walidację. Jest on również rozpoznawany przez 99% przeglądarek, przez co nie musimy się martwić, że któryś z naszych odwiedzających zastanie nie zabezpieczoną stronę.

GGSSL Domain to jeden z najtańszych certyfikatów SSL do walidacji domen na świecie. Polecany przede wszystkim dla stron internetowych i serwisów obsługujących projekty niekomercyjne ( jak strony stworzone na własny użytek). Jego plusy tak samo jak u poprzednika to gwarancja bezpłatnego ponownego wydania certyfikatu (reissue), polskojęzyczna walidacja i również jest on rozpoznawany przez większość przeglądarek.

RapidSSL to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych i najbardziej uznawanych certyfikatów na świecie. Dedykowany przede wszystkim dla ochrony stron firmowych. Pośród powyżej opisanych wyróżnić się może 128-256-bitowym szyfrowaniem. Pozatym również posiada gwarancję ponownego wydania, polskojęzyczną walidację i rozpoznawany jest praktycznie przez wszystkie przeglądarki.

Tak więc jeśli tworzycie sklep internetowy, czy inną stronę obsługującą płatności warto zastanowić się nad RapidSSL czy Comodo Positive SSL. Jeżeli natomiast tworzycie prostego bloga lub swoją wizytówkę w sieci to GGSSL Domain powinien zaspokoić wszystkie potrzeby. Należy również mieć na uwadze, że w przypadku certyfikatów komercyjnych zapewniana jest gwarancja finansowa, której nie otrzymacie w przypadku skorzystania z bezpłatnej wersji certyfikatu Let’s Encrypt.
Wszystkie powyższe certyfikaty poza Let’s Encrypt dostępne są w wersji Wildcard.

Poniżej w odnośniku znaleźć możecie również przydatne artykuły pomocy dotyczące zakupu i instalacji wybranych certyfikatów:

https://atthost.pl/pomoc/certyfikaty-ssl/