Certyfikat SSL – zabezpieczenie i prestiż strony


Inne

Certyfikat SSL, czyli Secure Socket Layer, to protokół sieciowy umożliwiający zabezpieczenie przekazywania danych pomiędzy serwerem, a przeglądarką użytkownika. Oznacza to, że za pomocą SSL mogą być szyfrowane połączenia do poczty, serwera FTP, strony www itd., dzięki czemu mechanizmy kryptograficzne ochraniają przed niepowołanym dostępem osób trzecich, mogących dopuścić się kradzieży, podsłuchu, czy fałszowania danych. Certyfikaty SSL to gwarancja wiarygodności dla użytkowników stron internetowych, które je posiadają. Zapewne nie raz miałeś już do czynienia ze stronami, korzystającymi z certyfikatu SSL, a najzwyczajniej w świecie nie miałeś o tym pojęcia. Następnym razem, kiedy odwiedzisz stronę choćby Facebooka, zwróć uwagę, że zamiast standardowego http jest https. Zazwyczaj obok adresu znajduje się również ikona zielonej kłódki. Właśnie to jest potwierdzeniem bezpiecznego, szyfrowanego połączenia z konkretną stroną.

ssl

Instalacja certyfikatu SSL odbywa się dla określonej nazwy domeny, a centrum autoryzacyjne, czyli wystawca certyfikatu poddaje weryfikacji informacje o właścicielu domeny ( np. prawo do posługiwania się domeną).

Jako, że certyfikat SSL jest gwarantem bezpieczeństwa transmisji danych oraz zachowania poufności, jest on niezbędnym rozwiązaniem dla serwera, jeśli:

✔ Pobierasz/przetwarzasz dane osobowe

✔ Zamieszczasz informacje wymagające uwiarygodnienia

✔ Prowadzisz sprzedaż internetową

✔ Przekazujesz współpracownikom lub partnerom poufne informacje

 

Certyfikat SSL ma zastosowanie m.in. dla:

✔ Sklepów internetowych

✔ Serwisów aukcyjnych

✔ Banków oraz instytucji finansowych

✔ Stron medycznych umożliwiających umawianie wizyt i internetową kartę pacjenta

✔ Serwisów szkolnych / uniwersyteckich

✔ Aplikacji internetowych do obsługi poczty e-mail

✔ Stron oferujących użytkownikom posiadanie swoich profili i kont (przy przechowywaniu prywatnych danych użytkowników jak imiona, nazwiska, adresy e-mail)

 

Jakie są korzyści z posiadania certyfikatu SSL:

✔ Pozytywny wpływ na pozycjonowanie – dla wyszukiwarki Google https to jeden z wielu czynników rankingujących

✔ Niezawodność- dotychczas zabezpieczenia nie zostały złamane

✔ Zwiększenie zaufania do strony- zielona kłódka na pasku adresu to symbol bezpieczeństwa i

– wpływa korzystnie na prestiż oraz wiarygodność strony

✔ Wiarygodność i integralność danych – przesyłanie danych poprzez stronę posiadającą certyfikat -SSL , zapewnia gwarancję, że trafią one do właściwego odbiorcy.