Zarządzanie WordPressem przez WP-CLI


Hosting

Zapewne większości z nas zarządzanie WordPressem kojarzy się z jego kokpitem dostępnym po wpisaniu w przeglądarce internetowej naszej domeny a po sleszu frazy wp-admin. Jednak nie wszyscy wiedzą, że nie jest to jedyna metoda wprowadzania zmian na stronie, istnieją bowiem inne narzędzia takie jak dedykowana aplikacja na smartfona lub właśnie WP-CLI. Nad tą ostatnią metodą pochylimy się w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym jest WP-CLI?

WP-CLI jest narzędziem do zarządzania WordPressem z poziomu konsoli serwera. Dzięki niemu możemy wykonać naprawdę dużą ilość różnych czynności na stronie nie uruchamiając przy tym przeglądarki internetowej ani razu. To, że używa się go poprzez konsolę oznacza, że musimy zalogować się do serwera poprzez SSH. Zatem przed rozpoczęciem korzystania z WP-CLI warto byłoby poznać podstawy korzystania z terminala w systemie Linuks. Przed rozpoczęciem korzystania z WP-CLI należy je zainstalować na swojej stronie, dla hostingu w AttHost opisaliśmy to w naszym artykule pomocy: Instalacja WP-CLI. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem wpisywania komend z tego poradnika przejść do katalogu strony, na której chcesz operować.

Zastosowanie WP-CLI

Terminal, SSH, komendy tekstowe – to wszystko może zniechęcać do bliższego poznania tematu. Mogą również paść pytania w stylu “Po co utrudniać sobie życie, skoro łatwiej jest po prostu poklikać w kokpicie?”. Dlatego też warto zastanowić się nad tym po co w ogóle powstało WP-CLI. Nie jest ono zamiennikiem kokpitu a raczej narzędziem rozszerzającym funkcjonalność strony i dającym nowe możliwości jej konfiguracji czy też awaryjnego dostępu do strony w przypadku, gdy z jakiegoś względu nie możemy tego zrobić przez przeglądarkę.

Zarządzanie użytkownikami

Jeśli zapomniałeś hasła do swojego konta na stronie WordPress, masz wiele możliwości na jego zmianę. Jedną z nich jest właśnie skorzystanie z WP-CLI do zmiany hasła dowolnego użytkownika strony. Nie pamiętasz nawet loginu do strony? To również nie jest problem, stosowana komenda wyświetli listę użytkowników strony.

Lista użytkowników:

wp-cli user list

Po wpisaniu tej komendy, jak widzimy na poniższym obrazku, otrzymujemy tabelę zawierającą wszystkich użytkowników strony.

Zmiana hasła, adresu email itp.

Przy pomocy poniższej komendy ustawiamy nowe hasło Nowehaslo dla użytkownika admin.

wp-cli user update admin --user_pass=Nowehaslo

Inne przełączniki, które można zastosować z poleceniem zamiast –user_pass to:

–user_email – zmiana adresu email użytkownika

–nickname – zmiana nicku wyświetlanego w kokpicie

–first_name –  zmiana imienia

–last_name – zmiana nazwiska

–role=administrator – nadanie uprawnienia administratora

Dodanie użytkownika

Oprócz działań na istniejących już użytkownikach, nic nie stoi na przeszkodzie aby przy pomocy WP-CLI stworzyć nowego:

wp-cli user create konrad konrad@domena.pl --role=administrator

Powyższa komenda spowodowała dodanie nowego użytkownika o loginie konrad, adresie email konrad@domena.pl i roli administratora. Hasło zostało wygenerowane automatycznie.

Zarządzanie wtyczkami

Podobnie do zarządzania użytkownikami, z poziomu WP-CLi można zajmować się wtyczkami.

Lista wtyczek

Przy pomocy WP-CLI można sprawdzić zainstalowane wtyczki na stronie oraz informacje o nich takie jak: status (pozwala sprawdzić czy wtyczka jest włączona), aktualizacja (pokazuje dostępność aktualizacji)  oraz wersja wtyczki. Listę wtyczek zobaczymy po wpisaniu tego polecenia:

wp-cli plugin list

Aktualizacja wtyczek

Do aktualizacji wtyczki akismet należy wydać polecenie:

wp-cli plugin update akismet

Zamiast wskazywać po kolei wszystkie wtyki, można użyć zapisu –all aby zaktualizować wszystkie.

Aktywacja, dezaktywacja i usuwanie

Inne możliwe polecenia związane z wtyczkami to

wp-cli plugin activate nazwa_wtyczki – aktywowanie wtyczki

wp-cli plugin deactivate nazwa_wtyczki – dezaktywowanie wtyczki

wp-cli plugin delete nazwa_wtyczki – usuwanie wtyczki

wp-cli plugin install nazwa_wtyczki –activate – instalacja i aktywacja wtyczki

Podsumowanie

Wymienione wyżej polecenia to jedynie ułamek dostępnych opcji w WP-CLI, jednak nie sposób opisać ich wszystkich w jednym artykule. Dlatego zachęcamy do korzystania z oficjalnej dokumentacji do WP-CLI dostępnej pod tym adresem. Znajomość konsolowego zarządzania WordPressem może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie i pozwolić np. szybko postawić stronę na nogi po nieudanej aktualizacji wtyczki.