Zakupy w Internecie


Bezpieczeństwo

Internet od wielu lat jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, lecz również zapewnia ogromny komfort umożliwiając sprzedaż. Obecnie praktycznie każdy choć raz zamawiał już coś za pomocą Internetu, a metoda ta z każdym dniem zyskuje na popularności. Wraz z wygodą użytkowania, kupno produktów z różnych witryn Internetowych związane również z dużym niebezpieczeństwem. W przedświątecznym okresie jesteśmy szczególnie narażeni na aktywność cyberprzestępców i nieuczciwych sprzedawców. Przed rozpoczęciem zakupów w Internecie warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą nam uniknąć niepotrzebnych problemów i zapewnią bezpieczeństwo naszych danych oraz pieniędzy.

Kiedy zachować czujność?

Odpowiedź to: zawsze. Ofiarą oszustw możemy paść, nie tylko kupując w mało znanych e-sklepach, ale również za pośrednictwem sprawdzonych stron, np. serwisów z ogłoszeniami, serwisów społecznościowych czy popularnych aukcji internetowych. Tak więc zawsze należy zwracać szczególną uwagę na każdy szczegół oferty sprzedaży.
Pamiętajmy, że każdy link rzekomo kierujący do dokładniejszego opisu należy dokładnie zweryfikować. Warto zwrócić uwagę na pasek adresowy po kliknięciu w link. Każda podejrzana strona znajdująca się w nieznanej domenie, czy literówka występująca w adresie, ma na celu podszycie się pod znaną organizację, np.

allegro.pl - alegro.pl

Dekalog bezpiecznych zakupów

  1. Rób zakupy tylko na sprawdzonych stronach – poszukiwanie produktów wartych uwagi zacznij od zaufanych witryn. Pamiętaj, że serwisy typu allegro.pl chronią swoich użytkowników i ryzyko zostania oszukanym w ich przypadku znaczne spada.
  2. Sprawdź zabezpieczenia strony – jeśli witryna posiada nie zamkniętą kłódeczkę przy swoim adresie URL, opuść stronę. Jest ona nie zabezpieczona, a Twoje dane podawane podczas zakupów nie są bezpieczne.
  3. Podawaj tylko niezbędne dane – Pamiętaj, że żaden sprzedawca nie potrzebuje twojego numeru PESEL, daty urodzenia, nazwiska panieńskiego matki czy twoich dochodów! Do dokonania zamówienia w zupełności wystarczy imię, nazwisko, numer telefonu i adres email. Jeśli zamawiasz przesyłkę do paczkomatu, nie musi podawać nawet adresu zamieszkania.
  4. Pamiętaj o silnych hasłach – rejestrując konto w e-sklepie utwórz hasło, które ma co najmniej 8 znaków, wielkie i małe litery, cyfry oraz przynajmniej jeden znak specjalny. Jeśli przeraża cię zapamiętywanie losowo wygenerowanego hasła, nie musisz się tym martwić. Wystarczy, że skorzystasz z jednego z managerów haseł jak np. Enpass.
  5. Sprawdzaj regularnie konto – przeglądaj regularnie wyciągi z rachunków bankowych oraz kart kredytowych. W przypadku użycia systemów płatności PayU czy PayPal – również może dojść do naruszeń. Jakiekolwiek nieprawidłowości niezwłocznie zgłoś do banku. Szybkie działanie daje szanse odzyskania pieniędzy lub przynajmniej uniknięcia kolejnych.
  6. Zainstaluj program antywirusowy – dobry program antywirusowy obejmujący przeglądarkę pozwoli na wykrycie niebezpieczeństwa. W Internecie czai się wiele pułapek, a niektóre linki mogą powodować pobieranie szkodliwego oprogramowania.
  7. Unikaj publicznego WiFi – gdy korzystasz z sieci publicznej ograniczaj swoje działania do przeglądania niezobowiązujących stron. Publiczne wifi niesie za sobą duże ryzyko przejęcia danych.
  8. Unikaj zakupów Internetowych w miejscach publicznych – wystarczy moment nieuwagi, aby osoby niepożądane miały możliwość podejrzenia twoich danych.
  9. Użyj telefonu zamiast karty płatniczej – płacenie za pomocą smartphone to obecnie dość popularna metoda podczas zakupów. Aplikacje bankowe mają możliwość wygenerowania jednorazowego kodu uwierzytelniającego, którego nikt inny nie może pozyskać i wykorzystać, dzięki czemu nie musisz podawać danych swojej karty.
  10. Sprawdź sprzedawcę – masz coś na oku, ale sklep budzi w Tobie niepokój? Przed zatwierdzeniem zakupu sprawdź, czy masz do czynienia z wiarygodnym sprzedawcą. Po pierwsze, upewnij się, że dane przedsiębiorcy – nazwa firmy, adres jej siedziby, dane kontaktowe, numer KRS są prawidłowe. Możesz zweryfikować, czy dane pokrywają się z tymi z internetowych baz przedsiębiorców – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i Systemu EKRS.

Zgłoszenie przestępstwa

Utrata środków za towar, który nigdy nie został dostarczony to stosunkowo niewielka strata. W czasie zakupów internetowych narażeni jesteśmy również na mniej przyjemne sytuacje takie jak kradzież wszystkich oszczędności czy utratę danych wrażliwy. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że dokonaliśmy zakupów w fałszywym sklepie? Jak najszybciej poinformujmy o takim zdarzeniu nasz bank. Możemy złożyć reklamację i poprosić o uruchomienie mechanizmu tzw. obciążenia zwrotnego (chargeback). Zgłośmy też incydent na stronie incydent.cert.pl oraz na policji. Nasza szybka reakcja zwiększa szansę na ujęcie sprawców. Zostawmy też informację w sieci o nieuczciwym sprzedawcy. Być może uda nam się w ten sposób uchronić innych użytkowników Internetu przed cyberatakiem.