WordPress.org vs WordPress.com


Hosting

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z platformą WordPress prawdopodobnie zastanawiasz się nad różnicą pomiędzy stronami WordPress.org oraz WordPress.com

WordPress.org WordPress.com

Najważniejsza i tym samym główna różnica pomiędzy tymi dwoma serwisami pod jedną wspólną marką jest taka, że na WordPress.org znajdziesz oprogramowanie, dzięki któremu możesz uruchomić stronę na owej platformie instalując ją na wybranym przez siebie- własnym serwerze takim jak np. AttHost (posiadamy autoinstalator 🙂 )WordPress jest oczywiście darmową platformą dostępną dla wszystkich, więc ściąganie jest nieodpłatne.

WordPress.com z kolei umożliwia Ci stworzenie swojej strony bez konieczności płacenia na własny serwer, zarządzania bazą, czy też ściągania i instalacji platformy własnoręcznie.

Wady i zalety obu rozwiązań

Zależnie od potrzeb uwarunkowanych motywem założenia strony, a także od tego jak bardzo chcesz mieć wpływ na cały projekt oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Jeśli nie masz zamiaru płacić za utrzymywanie serwera swojej strony, ani zarządzać bazą, czy płacić komuś innemu, żeby zajął się tym za Ciebie, wówczas prawdopodobnie WordPress.com jest tym czego potrzebujesz. Zakładanie strony na platformie WordPress poprzez WordPress.com jest w pełni darmowe i oferuje wiele możliwości związanych z dostosowaniem strony do swoich potrzeb.

Jedną z kilku wad, która najbardziej rzuca się w oczy jest nazwa domeny Twojej strony zawierająca domyślnie “wordpress.com”. Poza tym nie możesz dodawać żadnych motywów poza tymi udostępnionymi oficjalnie przez WordPress, a także nie możesz dodawać żadnych nieoficjalnych wtyczek, czy modyfikować kodu PHP Twojej strony.

Mimo tego, że WordPress.com jest darmowy, oferuje swoim użytkownikom możliwość wykupienia dodatkowych możliwości takich jak zarejestrowanie własnej domeny (jeśli nie chcesz, żeby zawierała w sobie “wordpress.com”, możliwość dodawania na serwer plików wideo i skorzystania z motywów dostępnych tylko dla użytkowników opłacających owe usprawnienia.

Instalacja platformy WordPress dostępnej do pobrania na WordPress.org oferuje dużo więcej możliwości i jest bardziej elastyczna dla administratorów, choć jednocześnie wymaga nieco więcej wiedzy i odpowiedzialności. Instalacja platformy WordPress na swoim własnym serwerze daje możliwość wybrania interesującej nas domeny, możliwość dodawania nieoficjalnych wtyczek i motywów, a także oznacza, że możemy w dowolny sposób ingerować w kod PHP naszej strony. Ponadto mamy dostęp do bazy danych naszej strony, a także do plików.

Korzystanie z możliwości jakie daje WordPress.com jest tak naprawdę skierowane do bardzo mało wymagających blogerów. Bardziej wymagający administratorzy nie będą zadowoleni z dostępnych funkcjonalności i skorzystają z jednej z wielu ofert hostingowych przenosząc się na własny serwer. Instalacja WordPress od czasu powstania naszego AutoInstalatora nigdy nie była, aż tak prosta. Już w około minutę możesz zostać administratorem z prawdziwego zdarzenia. Zachęcamy!