WordPress 6.0


WordPress

“Welcome to Arturo”.

Takie słowa witają nas przy informacji o WordPressie w wersji 6.0, która została wydana 24 maja 2022 roku. Najnowsza wersja nosi imię muzyka jazzowego Arturo O’Farrill, zdobywcy nagrody Grammy, który znany jest ze swojego wpływu na współczesny świat latynoskiego jazzu.

Wersja 6.0 jednego z najpopularniejszych systemów CMS wprowadza blisko tysiąc udoskonaleń i poprawek, które mają sprawić by tworzenie stron było jeszcze bardziej przyjemne i intuicyjne.

 

Ulepszona edycja tekstu.
W tym wydaniu WordPress ulepszono edytor tekstu tak aby pisanie wszelkich wpisów było przyjemniejsze niż dotychczas. Dokonano tego dzięki dodaniu możliwości zaznaczania tekstu wielu bloków, tak by ułatwić kopiowanie i wklejanie. Wprowadzono również funkcję, w której za pomocą dwukrotnego wciśnięcia kwadratowego nawiasu “[[“ otwiera się lista poprzednich postów oraz stron. Zmieniono również przekształcanie rodzaju bloku, które nie wpływa na jego styl.

 

Przełączanie między stylami.
Najnowsze wydanie edytora stron wprowadziło opcję pozwalającą na przechodzenie pomiędzy stylami za pomocą zaledwie kilku kliknięć. W motywach blokowych obsługujących tę funkcję można zmienić zarówno dostępne ustawienia, takie jak grubość czcionki czy domyślna paleta kolorów.

 

Nowe opcje szablonów.
Dodano również 5 nowych opcji szablonów dla motywów blokowych: autor, kalendarz, kategorie, tag oraz taksonomia. Pozwalają one na większą elastyczność przy tworzeniu strony.

 

Dodatkowe narzędzia projektowania.
WordPress z każdą nową wersją prezentuje użytkownikom coraz to bardziej zaawansowane i intuicyjne narzędzia projektowania.Wprowadzono poziomy przezroczystości, kontrolę luk, marginesów, przełączanie między wariantami stosu wiersza i grupy do pozycjonowania bloków z większą elastycznością. Dodano również funkcję przerw w bloku galeria. Podczas jej tworzenia od tej pory można zdefiniować odstępy pomiędzy grafikami bądź całkowicie je usunąć.

Lepsza widoczność listy.
Dodano możliwość zaznaczenia kilku bloków z listy, zbiorcze modyfikowanie, przeciąganie i upuszczanie na liście, a to wszystko dzięki nowym skrótom klawiaturowym.

Jak widać twórcy WordPressa nie zwalniają i co chwilę dodają nowe przydatne funkcje, dzięki czemu ich system pozostaje na podium najpopularniejszych. Wraz z kolejną aktualizacją i wprowadzanymi nowościami możemy rezygnować z kolejnych wtyczek, które robiły to czego CMS nie mógł. Kto wie, być może za jakiś czas będziemy mogli całkowicie zrezygnować z ich używania.