WordPress 5.7 Esperanza


WordPress

Długo wyczekiwana, pierwsza większa aktualizacja WordPress w tym roku, ujrzała już światło dzienne. To bardzo dobra wiadomość dla posiadaczy blogów czy nawet sklepów opartych na WordPress, których to wśród klientów AttHost nie brakuje. Najnowsza wersja WordPressa została nazwana “Esperanza” na cześć amerykańskiej artystki – Esperanza Spalding, wokalistki i kontrabasistki jazzowej. Nowa wersja oznaczona numerkiem 5.7 przynosi ze sobą kilka ciekawych zmian, na których skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Wdrożenie SSL proste jak nigdy dotąd

W naszym odczuciu największą zmianą jaką przynosi WordPress Esperanza jest znaczne ułatwienie procesu wdrażania szyfrowania z wykorzystaniem certyfikatów SSL. Do tej pory aby to wykonać należało się trochę nagimnastykować, sposobów na wykonanie tej czynności było wiele: od wprowadzania zmian w pliku .htaccess po instalacje dedykowanych wtyczek, które miały za zadanie zmianę linków znajdujących się na stronie ta, aby zawierały przedrostek https zamiast http.

W najnowszej wersji WP, twórcy sprawili aby wdrażanie SSL było łatwe jak bułka z masłem. Wystarczyć ma jedno kliknięcie w kokpicie strony, aby system automatycznie zaktualizował bazę danych i wszystkie linki w niej zawarte tak, aby każdy z elementów strony wczytywał się automatycznie z użyciem bezpiecznego szyfrowania certyfikatem SSL.

WordPress Esperanza infografika

Źródło: https://wordpress.org

Usprawnienia edytora

Po najbardziej znaczącej zmianie możemy się skupić również na tych bardziej kosmetycznych usprawnieniach, w tym przypadku mających wpływ na wizualny aspekt WordPressa a dokładniej, jego kokpitu. Zyskał on nową, świeżą kolorystykę oraz poprawki ergonomii w zakresie lokalizacji najczęściej używanych elementów sterujących np. układem bloków w edytorze. Dzięki wersji 5.7 będziemy w stanie dokonywać większej ilości zmian bez znajomości działania kodu strony, gdyż sam graficzny edytor będzie nam to ułatwiać. Dobrym przykładem takiego ułatwienia będzie możliwość ustawienia bloku tak, aby wypełniał całą wysokość okna.

Nowe Robots API

Wśród usprawnień znalazła się również modyfikacja API robots. Przypomnijmy, plik robots.txt służy do zarządzania sposobem tego, w jaki wyszukiwarki internetowe takie jak Google czy Bing będą indeksowały naszą stronę internetową. Dzięki niemu można wyłączyć indeksowanie określonych podstron lub wyłączenie podążanie przez bota wyszukiwarki za linkami na stronie. W WP Esperanza zawarto nowy tag max-image-preview: large, który to wskazuje przeglądarkom aby obrazy indeksowane z naszej strony, mogły być widoczne w wynikach wyszukiwania w większej rozdzielczości. Taki zabieg może się przyczynić do zwiększenia ruchu na stronie, gdyż grafiki w większej rozdzielczości zazwyczaj uznawane są za bardziej atrakcyjne i łatwiej przykuwają uwagę w wynikach wyszukiwania.

Czas na aktualizację

Jak widzicie, nowa wersja WordPressa przynosi kilka ciekawych zmian, które mogą ułatwić tworzenie jeszcze lepszych stron przy użyciu tego niezwykle popularnego systemu CMS. Dlatego też zachęcamy do nie zwlekania i aktualizacji swoich stron do najnowszej wersji WordPressa zwiększając tym samym komfort tworzenia nowych treści, ale i zwiększając bezpieczeństwo swoich stron, gdyż oprócz wspomnianych wyżej zmian, każda nowa wersja WordPressa niesie ze sobą liczne poprawki zabezpieczeń i łatki do wykrytych luk w zebzpieczeniach.