WordPress 4.4


WordPress

W pierwszej połowie grudnia swoją premierę miała aktualizacja WordPress w wersji 4.4. Była to ostania wersja WordPress’a, która ukazała się w minionym roku. Aktualizacja o wdzięcznej nazwie “Clifford” (ku pamięci amerykańskiego trębacza jazzowego Clifforda Browna) wprowadziła kilka ciekawych zmian, w tym nowy domyślny motyw. W wersji 4.4 możemy w końcu cieszyć się responsywnymi obrazkami, a także infrastrukturą Rest API oraz dodawaniem we własnych wpisach, wpisów ze stron zewnętrznych opartych na tej samej platformie.

Ostatnia aktualizacja jest zgodna z nowym interfejsem WordPress.com – Calypso. Wdrożono Rest API, dzięki czemu twórcy wtyczek i rozszerzeń mają zdecydowanie więcej możliwości. Deweloperzy otrzymali również możliwość obsługi responsywnych obrazków poprzez atrybut “scrset” oraz metadane, które możemy dodawać do taksonomii, a które wcześniej były ograniczone wyłącznie do wpisów, komentarzy i użytkowników, co daje możliwość łatwej personalizacji strony, tagów, czy kategorii.

WordPress 4.4 doczekał się również poprawek dotyczących komentarzy. Twórcy znacząco poprawili ten mechanizm względem dyskusji sięgających setek, bądź tysięcy komentarzy. Zmieniono również domyślny układ formularza- pola wprowadzania adresu e-mail i nazwy znalazły się pod polem do wprowadzania treści komentarza. Od 8-go grudnia komentarze WordPress mogą obsługiwać również serwisy: Reddit Comments. Cloudup, ReverbNation, Speaker Deck oraz VideoPress.

Autorzy blogów również nie zawiodą się na nowej aktualizacji. Otrzymali bowiem możliwość osadzania wpisów za pomocą zaimplementowanego mechanizmu oEmbed, wykorzystywanego wcześniej m.in przez YouTube, czy Twittera. Od teraz będziemy mogli umieszczać w naszych tekstach inne posty ze stron bazujących na WordPress’ie tylko i wyłącznie poprzez wklejenie linku.

Kilka miesięcy po prezentacji w końcu zadebiutował nowy domyślny motyw o nazwie Twenty Sixteen. Zwolennicy minimalizmu z pewnością będą mieć powody do radości.

Mniej znaczące zmiany to m.in. optymalizacja panelu administracyjnego pod kątem urządzeń mobilnych i ponowne usprawnienia narzędzia personalizacji. Odświeżono mechanizm dotyczący tworzenia linków do wpisów oraz zarządzanie komentarzami. Pełna lista zmian jak zawsze dostępna jest na stronie WordPress, więc jeśli ktoś czuje niedosyt, zachęcamy do zapoznania się z nią osobiście.