Spyware


Bezpieczeństwo

Czym jest spyware?

Spyware to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest inwigilacja użytkownika komputera. Słowo „spyware” pochodzi od angielskiego słowa „spy”, czyli szpieg, co odzwierciedla jego funkcje – zbieranie poufnych informacji o użytkowniku bez jego wiedzy i zgody. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jego działaniu oraz zastanowimy nad tym, jak można się przed nim uchronić.

Jak działa spyware?

Spyware działa w sposób ukryty, często bez wiedzy użytkownika. Może zostać zainstalowany na komputerze poprzez pobieranie crackowanych plików z Internetu, instalowanie darmowych programów z nieznanych źródeł lub przez kliknięcie w podejrzane linki. Spyware jest zazwyczaj podłączony do innego programu i instaluje się razem z nim.

Kiedy spyware zostanie zainstalowany na komputerze, rozpoczyna zbieranie informacji o użytkowniku i przesyłanie ich do zdalnego serwera. Informacje te mogą obejmować dane osobowe, takie jak hasła i numery kart kredytowych, historię przeglądania, aktywność w mediach społecznościowych i wiele innych. Spyware może także wykonywać inne działania, takie jak zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, wyświetlanie reklam lub zmiana ustawień systemowych.

Zebrane przez spyware dane mogą posłużyć hakerom do włamania na konta bankowe i w rezultacie kradzież naszych pieniędzy. Również zebrane loginy do naszych mediów społecznościowych są dla oszustów łakomym kąskiem. Po przejęciu konta ofiary np. na Facebooku, oszuści mogą podszywać się pod nią i próbować oszukać znajomych prosząc o pożyczkę lub kliknięcie w jakiś rzekomo ciekawy link.

Jakie są objawy zainfekowania komputera spyware?

Objawy zainfekowania komputera spyware mogą różnić się w zależności od rodzaju i stopnia złośliwości spyware. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • Spowolnienie działania komputera.
 • Próby logowania na nasze internetowe konta z nieznanych lokalizacji.
 • Wyświetlanie podejrzanych reklam.
 • Nieoczekiwane zmiany w ustawieniach przeglądarki internetowej.
 • Przekierowywanie na podejrzane strony internetowe.
 • Brak możliwości usunięcia niechcianych programów.

Oczywiście każde złośliwe oprogramowanie może objawiać się na inny sposób, niemniej powyższe sytuacje są jednymi z najczęściej występujących. W każdym przypadku, gdy nasz komputer zachowuje się nietypowo, warto rozważyć przeskanowanie komputera oprogramowaniem antywirusowym.

Jak chronić się przed spyware?

Aby chronić się przed spyware, warto przestrzegać kilku zasad:

 • Pobieraj oprogramowanie tylko z wiarygodnych źródeł.
 • Unikaj klikania w podejrzane linki i otwierania podejrzanych załączników.
 • Regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe i skanuj komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.
 • Używaj silnych haseł i zmieniaj je regularnie.
 • Ograniczaj udostępnianie poufnych informacji w internecie.

Są to podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w Internecie, które każdy internauta powinien dobrze znać. Ich przestrzeganie pomoże nam chronić się nie tylko przed spyware ale też większością innych niebezpieczeństw na jakie można trafić przeglądając sieć.

Podsumowanie

Spyware to złośliwe oprogramowanie, które działa w sposób ukryty i zbiera poufne informacje o użytkowniku które mogą następnie być wykorzystane przez przestępców. Aby chronić się przed nim, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak pobieranie oprogramowania tylko z wiarygodnych źródeł i regularne skanowanie komputera w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. W razie podejrzenia zainfekowania komputera spyware, należy natychmiast podjąć odpowiednie działania w celu usunięcia zagrożenia. Pomocne mogą okazać się programy antywirusowe a w skrajnych przypadkach wizyta w serwisie komputerowym.