Rejestry domen


Domeny

W ostatnim wpisie poruszaliśmy kwestię domeny, tego czym ona jest i jakimi zasadami kierować się przy jej wyborze. Kolejną ważną kwestią dotyczącą domen są rejestry domen. Z tego artykułu dowiesz się czym jest rejestr domen, za co odpowiada oraz za jakie końcówki domen odpowiadają poszczególne rejestry.

Czym jest rejestr domen?

To właśnie rejestr domen faktycznie odpowiada za rejestrację domeny w systemie DNS. Prowadzi on spis wszystkich domen oraz ich dat ważności, rejestratora, właścicieli itp. Dane te (z zastrzeżeniem danych osobowych) widoczne są w systemie WHOIS, dzięki czemu możemy  sprawdzić np. w jakiej firmie zarejestrowana jest dana domena oraz na jakie serwery DNS kieruje. Każdy z rejestrów domen odpowiada za określone końcówki (rozszerzenia) domen. Zatem dla domeny .pl oraz .com odpowiadają inne instytucje.

Rejestr domen pobiera opłatę za rejestrację domeny, którą to wnoszą klienci za pośrednictwem rejestratora (AttHost Sp. z o. o. pełni funkcję rejestratora domen). Za czasów początku Internetu, osoby lub organizacje mogły rejestrować domeny bezpośrednio w rejestrze domen, jednak współcześnie nie stosuje się tego podejścia. Rejestry posiadają zautomatyzowany system informatyczny do którego łączą się poszczególni rejestratorzy domen umożliwiając zakup naz domen klientom detalicznym. To system informatyczny rejestru domen pilnuje zatem dat ważności domen co np. powoduje brak możliwości przesuwania terminu płatności za domeny przez rejestratora.

NASK – rejestr domen .pl

NASK

Logo NASK, Źródło: https://www.nbask.pl

NASK to skrót od Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Jest to państwowy instytut badawczy pełniący między innymi rolę rejestratora domen .pl. Odpowiada nie tylko za samą domenę .pl ale wszystkie jej warianty np. funkcjonalne .com.pl, net.pl jak i regionalne waw.pl, .wroclaw.pl. Siedziba NASK znajduje się w Warszawie przy ulicy Kolska 12. Witryna dns.pl należy do NASK i dotyczy działalności tej instytucji jako rejestratora domen. Można tam skorzystać z wspomnianego wcześniej WHOIS w celu uzyskania informacji do dowolnej domenie .pl

Domeny globalne – ICANN

ICANN

Logo ICANN, źródło: https://wikimedia.org

Internet Corporation for Assigned Names and Number, w skrócie ICANN jest organizacją non-profit odpowiadającą za rejestrację domen globalnych. Rząd Stanów Zjednoczonych przekazał jej częściowe prawo do nadzoru nad systemem DNS jak i przydziałem adresów IP z puli IPv4 i IPv6. Przykładowe domeny za jakie odpowiada ICANN to chyba najpopularniejsza domena w Internecie .com ale też .net, .org. ICANN wprowadził w ostatnich latach nowe nazwy domen najwyższego poziomu, które zawierają słowny opis tego, czego dotyczy strona używająca tej domeny np. .photo, .agency itp. Ze względu na swój globalny charakter, korespondencja email przesyłana przez rejestr do właścicieli domen prowadzona jest w języku angielskim.

EURid – domeny europejskie

EURid

Logo EURid, źródło: https://eurid.eu

EURid od anglielskiego European Registry for Internet Domains jest rejestrem odpowiedzialnym za domeny .eu. Komisja Europejska założyła EURid w 2003 roku a od 2005 wprowadzona została do użytku domena europejska .eu. Początkowo była ona przeznaczona dla instytucji publicznych, jednak już w 2006 roku domena .eu stała się dostępna dla każdego. Podobnie jak w przypadku NASK, na dedykowanej stronie prowadzonej przez EURid można uzyskać dane rejestracyjne poprzez system WHOIS.

Domeny narodowe innych krajów

Tak jak wspomniany wcześniej polski NASK, każdy kraj posiada własną instytucję, która sprawuje opiekę nad rejestracją domen narodowych wykorzystywanych w danym kraju. Przykładowo dla Niemiec jest to denic.de a dla Czech CZ.NIC. Niektóre domeny narodowe posiadające ciekawe końcówki bywają wykorzystywane przez osoby i firmy na całym świecie. Przykładem może być domena .io należąca do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego a wykorzystywana na stronach internetowych projektów z otwartym kodem źródłowym lub gry online.