Przegląd popularnych silników dla sklepu internetowego


Wpisy

Rynek e-commerce w ostatnim czasie wzrósł na znaczeniu, oczywiście przyczyniła się do tego sytuacja epidemiologiczna na świecie. Zakupy w internecie stają się codziennością, gdyż są bezpieczniejsze i redukują do minimum konieczność kontaktu z innymi ludźmi. W niektórych branżach poprzez wprowadzane przez rząd obostrzenia, sprzedaż internetowa była jedyną metodą na kontynuowanie handlu.

Dlatego też w tym wpisie przyjrzymy się popularnym silnikom sklepów internetowych, jakie początkujący użytkownicy mogą wykorzystać do przeniesienia swoich biznesów do e-commerce. Większość z nich dostępna jest już w autoinstalatorze aplikacji na hostingu w AttHost. Zaczniemy od skryptów przeznaczonych dla małych sklepów a skończymy na narzędziech pozwalających na tworzenie naprawdę zaawansowanych

WordPress i WooCommerce

WooCommerce

WooCommerce

Pierwszym w naszym zestawieniu będzie bardzo popularne zestawienia WordPressa z wtyczką WooCommerce, która przeobraża popularną platformę do tworzenia blogów w pełnoprawny sklep internetowy. Zarówno WordPress jak i WooCommerce są narzędziami darmowymi, jednak jeśli chcemy wprowadzić na stronie płatności online (co wydaje się raczej nieodłączną częścią współczesnego sklepu internetowego) to będziemy musieli zapłacić za wykorzystanie bramki płatności. Dla osób, które miały już okazję prowadzić bloga na WordPressie, zbudowanie swojego pierwszego sklepu internetowego z wykorzystaniem WooCommerce powinno być banalnie proste. Tandem ten najlepiej sprawdzi się w małych sklepach z niewielką ilością kategorii i produktów.

Zalety:

 • znajomy interfejs WordPressa
 • prosta i intuicyjna obsługa
 • dobrze sprawdzi się jako wprowadzenie do świata e-commerce

Wady:

 • stworzony jako rozszerzenie do bloga o możliwość sprzedaży produków
 • najlepiej sprawdzi się raczej dla niewielkich sklepów
 • pomimo bezpłatnej instalacji, wymaga płatnego odblokowania kluczowych funkcji

 

PrestaShop

Wygląd PrestaShop

Wygląd PrestaShop

Kolejnym niezwykle popularnym sklepem internetowym jest Prestashop. W odróżnieniu od poprzednika, oprogramowanie to powstało już konkretnie w jednym celu, jakim jest umożliwienie użytkownikowi uruchomienie sklepu online. Presta, gdyż tak PrestaShop jest skrótowo nazywany, nada się nawet dla bardziej zaawansowanego sklepu internetowego. Dzięki dodatkowym modułom, można rozszerzać funkcjonalność Presty o nowe opcje. Niestety tak jak i w przypadku WooCommerce, o ile sama PrestaShop jest bezpłatna, to sporo ciekawych modułów wymaga zakupienia własnej licencji. PrestaShop sprawdzi się dobrze w sytuacji, jeśli sklep internetowy jest Twoim głównym celem a nie tylko dodatkiem do np. bloga.

Zalety:

 • oprogramowanie od początku ukierunkowane specjalnie do tworzenia sklepów internetowych
 • spora ilość dodatkowych modułów zwiększających możliwości sklepu
 • rozbudowane opcje tworzenia produktów i ich wariantów

Wady:

 • przeznaczona raczej dla małych bądź średnich sklepów
 • aktualizacja i konserwacja wymaga podstawowej wiedzy technicznej
 • koszt wdrożenia sklepu – profesjonalne przygotowanie sklepu przez specjalistę nie należy do najtańszych

 

Magento

Magento

Magento

Utrzymując trend rosnący dotarliśmy do Magento, czyli naprawdę rozbudowanego skryptu. Znajdziemy tutaj ogrom możliwości, które sprawdzą się znakomicie projektując duży sklep internetowy z tysiącami produktów. W rękach zaawansowanego użytkownika pozwala na dostosowanie wielu aspektów sprzedaży w celu maksymalizacji zysków. Pomagają w tym również narzędzia do analizy i raportowania dostępne już na starcie, bez konieczności instalowania dodatkowych rozszerzeń. Niemniej zewnętrzne rozszerzenia również są dostępne, w przypadku gdyby dla kogoś podstawowa funkcjonalność okazała się niewystarczająca.

Zalety:

 •  potężne narzędzie do tworzenia zaawansowanych sklepów internetowych
 •  rozwinięta społeczność pozwala na uzyskanie wsparcia w problematycznych kwestiach
 •  wsparcie dla optymalizacji sklepu pod kątem SEO

Wady:

 • ogromne możliwości wymagają bardzo dużej ilości zasobów serwera, dlatego najlepiej działa na hostingu dedykowanym
 • instalacja i obsługa techniczna wymaga sporych umiejętności
 • ilość funkcji oraz ich ulokowanie może być przytłaczające dla początkujących

 

Podsumowanie

Przedstawione w tym wpisie oprogramowanie oczywiście nie wyczerpuje tematu sklepu internetowego, niemniej jest jednak jest zdecydowanie najczęściej wybieranym wśród osób planujących uruchomić swój sklep online. Każde z nich znajduje się w autoinstalatorze aplikacji na hostingu w AttHost, zatem można w łatwy sposób je przetestować i przekonać się, które z nich najlepiej pasuje do naszych potrzeb. Zachęcamy również do samodzielnego researchu i poznania innych aplikacji dostępnych na rynku, które mogą okazać się idealne do Waszych specyficznych potrzeb.