Problemy z wyświetlaniem miniatury na Facebooku


Inne

Jeżeli po dodaniu nowego wpisu, bądź listingu masz problem z miniaturą przy udostępnianiu go na Facebook’u, oznacza to, że masz masz źle zdefiniowane meta-tagi Fcebook Open Graph, a konkretnie og:image. Jest to parametr określający miejsce, w którym Facebook odnajdzie miniaturę właściwą dla danego wpisu. Zalecany jej rozmiar to 1200×627 pikseli (ratio 1.91/1).

Odpowiednie meta-tagi w headerze naszej mogą być problematyczne, z pomocą więc przychodzą nam wtyczki, jedną z nich jest WordPress SEO by Yoast.

Protokół Open Graph jest rozpoznawany także przez inne duże społecznościówki tj.: Twitter, Linkedln i Google+, więc nie jest to jednorazowa konfiguracja dla wszystkich platform.

Poza og:image, mamy dostęp również do innych meta-tagów:

  • og:title- określa tytuł, jaki będzie wyświetlany przy udostępnianiu danego elementu, jego długość powinna mieścić się w przedziale 60-90 znaków
  • og:description – opis danego elementu, zalecana długość do 200 znaków
  • og:type – typ udostępnianych informacji, pomaga to Facebook’owi katalogować dane, w zależności od zdefiniowanego typu, mogą być potrzebne jeszcze inne tagi, które będą opisywać dane. Pełna lista dostępnych typów znajduje się pod adresem http://ogp.me/#types.
  • og:url – udostępniany adres URL.

Definiowanie Facebook Open Graph za pomocą WordPress SEO by Yoast

Po instalacji wtyczki pojawia nam się zakładka SEO, przechodzimy do menu Społeczności

M1

Uzupełniamy ustawienia strony głównej oraz ustawienia domyślne i zapisujemy zmiany

M2

Ustawiliśmy miniaturę dla naszej strony głównej oraz domyślny obrazek w razie braku jego zdefiniowania. Żeby zmienić miniaturkę przy konkretnym wpisie czy listingu musimy go wyedytować. Poniżej pola treści odnajdziemy zakładkę Yoast SEO. W menu Ogólne możemy nadać tytuł, opis oraz główne słowa kluczowe, które będą wyświetlane w wyszukiwarce.

M3

Przechodzimy do menu Społeczności i ustawiamy wszystko tak jak chcemy, żeby było wyświetlane na danym polu społecznościowym i wybieramy obrazek- Facebook, definiując nasz og:image dla danego wpisu.

M4

Możemy się upewnić sprawdzając źródło strony, czy wszystko działa jak należy.

M5

Prawdopodobnie dalej masz problem z miniaturami wpisów, które wrzucałeś już wcześniej na Facebook’a. Przyczyną jest fakt, że Facebook zapisuje dane o miniaturze w swojej pamięci, dzięki czemu szybciej ładuje miniatury ponownie udostępnianych linków.

W takim wypadku musimy skorzystać z narzędzia Open Graph Object Debugger dostępnego pod adresem https://developers.facebook.com/tools/debug/og/object/ Wklejamy tam link do naszego wpisu i klikamy Show existing scrape information, jeżeli chcemy zobaczyć jak facebook obecnie widzi nasze og meta-tagi lub klikamy Fetch new scrape information, żeby zaktualizował dane o meta-tagach naszej strony.

M6