Porównanie platform blogowych


Hosting

W końcu zdecydowałeś, że zaczniesz prowadzić bloga i stoisz przed wyborem platformy, która jest najbardziej odpowiednia względem Twoich potrzeb. Oczywiście, prawdopodobnie słyszałeś o najpopularniejszej platformie jaką jest WordPress czy nawet miałeś styczność z nim lub, z którąś z jego pochodnych. W tym artykule po krótce zapoznam Cię z kilkoma platformami, pomiędzy którymi możesz wybierać.

WordPress jest popularny, ponieważ jest świetny. Tak samo jak Tumblr. Oczywiście te dwie platformy różnią się od siebie. WordPress może być utrzymywany na własnym serwerze, dzięki czemu mamy nad nim pełną kontrolę. Tumblr natomiast utrzymywany jest wyłącznie na serwerach Tumblr i jest czymś pomiędzy blogiem, a Twitterem. Jeśli Twój wybór zawęża się do tych dwóch możliwości, wybierz platformę WordPress, o ile zależy Ci na większej niezależności, większej liczbie możliwości oraz masz zamiar tworzyć dłuższe wpisy. Wybierz Tumblr, jeżeli chcesz zamieszczać krótkie wpisy, z mniejszą częstotliwością na temat tego co znalazłeś w internecie lub o Twoich zainteresowaniach czy sobie samym. Jednakże Twój wybór nie zawęża się tylko do tych dwóch możliwości, jest ich naprawdę wiele o funkcjonalnościach zbliżonych do powyższych dwóch platform. Zanim zapoznam Cię z całym wachlarzem rozwiązań, jest kilka pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim dokonasz wyboru.

  1. Czy chcę instalować, konfigurować i utrzymywać blog na własnym serwerze czy na serwerze zewnętrznym?
  2. Czy chcę samemu stworzyć motyw na bloga czy może jednak byłbym zadowolony z korzystania z istniejącego motywu dostosowując go do swoich potrzeb?
  3. Czy chciałbym korzystać z możliwości jakie dają niestandardowe wtyczki czy wystarczą mi funkcjonalności zaimplementowane w platformę?
  4. Czy będę dodawał dłuższe wpisy takie jak artykuły czy tylko poruszał tematy ciekawych rzeczy, które znalazłem w internecie? A może jedno i drugie?
  5. Czy chciałbym, żeby inni mogli komentować moje wpisy i dokonywać interakcji z zawartością strony, czy chciałbym, żeby mieli tylko możliwość czytania tego co piszę?
  6. Czy jestem w stanie wydać kilka złotych na serwer utrzymujący blog?

Twoje opcje przy wyborze platformy

Nie jest to lista wszystkich dostępnych możliwości, ale raczej lista tych, których funkcjonalności pokrywają się z potrzebami prowadzenia współczesnego bloga w internecie, niezależnie od formy, na którą się zdecydujesz.

1. WordPress

WordPress uznawany jest za najbardziej popularną platformę blogerską. Swoją reputacje zawdzięcza swojej prostocie połączonej z niesamowitą funkcjonalnością. Korzystając z WordPressa możesz stworzyć własny motyw bez większej znajomości programowania ze względu na możliwości tysięcy darmowych wtyczek, dzięki którym zawsze otrzymasz oczekiwany efekt. Co najwyżej przyda Ci się trochę wiedzy na temat CSS, którą możesz z łatwością posiąść dzięki dostępowi do internetu. Możesz również kupić jakiś motyw za niewielkie pieniądze lub skorzystać z tysięcy darmowych. Bloga na tej platformie można prowadzić z niesamowitą łatwością i stworzyć m.in. za pomocą prostego autoinstalatora zaimplementowanego w naszym panelu administracyjnym. WordPress to bardzo dobry i solidny wybór dla każdego blogera z wyżej wymienionych przyczyn. Jeżeli na Twoim blogu chcesz zamieszczać dłuższe wpisy, mieć pełną kontrolę nad danymi na serwerze i wyglądem Twojej strony, WordPress jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Nie jest to z kolei najlepszy wybór na dodawanie bardzo krótkich treści ze względu na to, że potrzeba trochę czasu, żeby dostosować go do swoich potrzeb.

2. Tumblr

Tumblr jest darmową, społecznościową platformą blogerską, która została zaprojektowana z myślą o sprostaniu wymaganiom współczesnych blogerów. Początkowo blogowanie oznaczało pisanie. Na Tumblr oznacza to dzielenie się czymś ciekawym znalezionym w internecie oraz okazyjne dodawanie rozmaitych niezbyt obszernych treści. Nie znaczy to jednak, że Tumblr nie poradzi sobie z dłuższymi wpisami, aczkolwiek nie został do tego docelowo zaprojektowany. Jeżeli chcesz dzielić się ciekawymi treściami korzystając z platformy zintegrowanej z siecią społecznościową, aby w prosty sposób dokonywać interakcji z innymi użytkownikami – Tumblr jest twoim wyborem.

3. Blogger

Blogger jest jedną z najstarszych darmowych platform stworzonych do prowadzenia bloga i jest również darmowy, bez możliwości utrzymywania na własnym serwerze. Żeby założyć konto na bloggerze musisz posiadać konto Google. Stworzenie bloga trwa zaledwie kilka sekund wybierając któryś z dostępnych motywów. Stawiając na Blogger trzeba być niezwykle ostrożnym ze względu na to, że Google czasami wyłącza motywy pozbawiając możliwości korzystania z nich miliony użytkowników.

4. Medium

Medium jest darmową platformą blogerską prowadzoną przez twórców Twittera przystosowaną do dodawania obszernych treści, odwrotnie do krótkich myśli, którymi pozwolono nam dzielić się za pomocą ich pierwszego projektu. Medium nie daje zbyt wielu możliwości, jeżeli chodzi dostosowanie wyglądu Twojego bloga oraz nie daje zbyt dużej kontroli, jednakże jest bardzo prosty w obsłudze i konfiguracja jest szybsza, niż np. na platformie WordPress.

5. Svbtle

Svbtle opisuje się jako „platformę blogerską stworzoną, żeby pomóc Ci myśleć”. Pozwala szybko zapisać pomysł na wpis, żeby później móc go wy edytować i upublicznić w sieci. Jest to kolejna darmowa platforma podobna do Medium. Ma całkiem przyjazny dla użytkownika interfejs dodawania wpisów, ale tak jak w przypadku wyżej wymienionego nie da nam przyjemności dostosowania wizualnej strony bloga do naszych potrzeb w tak szerokim zakresie jak WordPress. Nie ma możliwości utrzymywania tej platformy na własnym serwerze.

6. LiveJournal

LiveJournal to połączenie platformy społecznościowej z blogiem. Na tej liście jest weteranem – tak samo jak Blogger jego pierwszą odsłonę otrzymaliśmy już w 1999 roku. LiveJournal kładzie nacisk na dodawanie wpisów w takim samym stopniu jak na komentowanie wpisów dodanych przez innych użytkowników. Również jest darmowy, bez możliwości utrzymywania na własnym serwerze.

7. Weebly

Weebly jest narzędziem umożliwiającym stworzenie strony internetowej w bardzo prosty sposób. Opiera się on na tworzeniu strony w systemie przeciągnij i upuść, dzięki czemu stronę można stworzyć naprawdę szybko. Blogowanie jest częścią systemu, użytkownik ma dostęp do wielu darmowych motywów. Zakładając darmowe konto niestety nie mamy dostępu do wszystkich funkcjonalności m.in. nie możemy połączyć bloga z własną domeną.

8. Postach.io

Postach.io obwieszcza się jako „najłatwiejszy sposób blogowania”. Za tą platformą stoją ludzie, którzy stworzyli Evernote – funkcjonalny notatnik, z którego osobiście korzystam i polecam, a który oczywiście zintegrowali ze swoją platformą. Żeby dodać wpis wystarczy zaledwie połączyć notatnik z Postach.io oraz otagować go jako „opublikowane”, żeby znalazł się w sieci. W tym wypadku użytkownicy mają dostęp do wielu motywów, odwiedzający mogą komentować oraz jest możliwość przetrzymywania zawartości za pomocą wirtualnego dysku w chmurze – Dropbox. Postach.io nie jest niestety dostępny za darmo.

9. Pen.io

Pen.io jest jedną z darmowych platform blogowych, w których nic nie trzeba konfigurować, dzięki czemu różni się od swojej konkurencji. Założenie bloga trwa zaledwie kilka sekund i ogranicza się do podania loginu, który będzie jednocześnie adresem strony oraz hasła. Przeciągnięcie obrazków z komputera w pole treści dodaje je do wpisów. Jest to platforma bardzo ograniczona w swojej prostocie. Platforma ta sprawdzi się jako prowadzenie mało wymagającego bloga np. o własnym życiu lub jednej konkretnej rzeczy.

10. Ghost

Ghost jest platformą udostępnioną jako otwarte oprogramowanie dostępne do instalacji na własnym serwerze tak samo jak WordPress. Jest darmowy, ale tylko jeśli zainstalujesz go na własnym serwerze. Za utrzymywanie strony na serwerze Ghost trzeba zapłacić proporcjonalnie do ilości odwiedzających. Ta platforma różni się od reszty właśnie w tych dwóch aspektach – jest to otwarte oprogramowanie jak WordPress oraz mamy podgląd na żywo podczas pisania wpisu. Nie jest tak prosty w obsłudze jak WordPress i polecić go można tylko doświadczonym użytkownikom, ale jest to pewna alternatywa dla WordPress`a i ludzi, którzy lubią wyzwania.

Podsumowując

Osobiście najbardziej polecam platformę WordPress ze względu na olbrzymią ilość wtyczek, dzięki którym możemy zrobić niemal wszystko, nie ingerując przy tym w kod strony, co dla laika w programowaniu jest świetnym rozwiązaniem. Dodatkowym plusem jest łatwy i przyjemny sposób instalacji WordPress`a – zakładając konto na naszej stronie możesz skorzystać z Autoinstalatora, dzięki któremu będziesz mógł przejść do konfiguracji już po około 3 minutach. Uważam, że WordPress jest platformą dającą niezrównane możliwości i to właśnie temu zawdzięcza swoją popularność.