Pięć popularnych wtyczek do WordPress’a!


WordPress

Wiele początkujących osób po instalacji WordPressa zastanawia się jakie wtyczki zainstalować do swojego bloga. Po odtworzeniu katalogu z wtyczkami do dyspozycji mamy kilkadziesiąt tysięcy wtyczek. Niestety, ale nie realne jest przetestowanie wszystkich wtyczek. W dodatku bardzo łatwo jest pogorszyć sobie swoją stronę poprzez instalacje dużej ilości wtyczek. Mało tego, musimy zwracać uwagę co instalujemy, bo przestarzałe, nieaktualizowane czy nowe wtyczki mogą mieć luki w kodzie i nasz blog może być podatny na ataki.

WordPress jest wciąż rozwijany i nie tylko przez właścicieli, a głównie przez społeczność. Co raz to nowsze wtyczki wychodzą i na rynku mamy ogromny wybór. Myślę, że spokojnie mogę zaryzykować stwierdzeniem, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej znajdują się wtyczki, które mają różne zastosowania i mogą przyspieszyć działanie bloga, poprawić administrowanie czy podbić pozycjonowanie strony.

 

#1 Jetpack od WordPress.com

 

Użyję trzech słów, które świetnie opisują tą wtyczkę – projektowanie, marketing, bezpieczeństwo. JetPack jest rozbudowaną wtyczką, która posiada mnóstwo funkcji i jest często aktualizowana. Zawiera sporo podrzędnych aplikacji, które dbają np: o nasze bezpieczeństwo. Wtyczka w darmowej wersji chroni nas przed atakami na kokpit oraz monitoruje naszą stronę. JetPack’a można rozszerzyć o dodatkowe opcje jak ochrona przed spamem, logowanie dwuetapowe, oprogramowanie antywirusowe czy automatyczna naprawa. Nasz plecak rakietowy to nie tylko bezpieczeństwo, a zajmuje się nawet marketingiem. W kokpicie mamy dostępne statystyki strony, które przedstawiają nam licznik odwiedzin z dnia, tygodnia czy miesiąca. Po połączeniu naszego konta WordPress’owego z Facebookiem, Google+ czy Twitterem przy dodawaniu wpisu na blogu automatycznie może się dodać również na powyższych wymienionych mediach społecznościowych. Dzięki wtyczce możemy komentować wpisy bez potrzeby rejestracji – możemy zalogować się poprzez Facebooka, Google+, Twittera itd. Czytelnicy mogą również udostępniać wpisy na większości social media’ch. Dodatkowo wtyczka zawiera formularz kontaktowy (concact form), inny rodzaj wyświetlania galerii, możliwość publikowania wpisów przez e-mail, wyświetla listę podobnych wpisów oraz dostosowuje stronę do telefonów i tabletów. Modułów tej wtyczki jest naprawdę sporo, a ja wymieniłem tylko parę.

 

#2 WP Super Cache

 

Każdy chyba nie lubi czekać aż strona w pełni się załaduje. Im dłużej się strona ładuje tym większe prawdopodobieństwo, że nasz czytelnik zrezygnuje z naszego bloga. Całe szczęście na rynku znajdują się wtyczki, które pomagają przyśpieszyć działanie strony. Wtyczka WP Super Cache ma za zadanie skracać czas ładowania bloga oraz zmniejsza obciążenie serwera poprzez generowanie statycznego pliku HTML. WordPress nie będzie musiał za każdym pobierać informacji z plików czy bazy danych. Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki należy przejść do ustawień i aktywować ją ręcznie poprzez zaznaczenie:

 

#3 All In One SEO Pack

 

Wydaje mi się, że każdy powinien mieć wtyczkę odpowiadającą za SEO. Pozycjowanie strony to bardzo ważny element budowania zasięgu, bo jednak dodajemy wpisy dla naszych czytelników, a nie dla samych siebie.
Wtyczka All Ine One SEO jest prosta w obsłudze i w do dodatku po Polsku, więc nikt nie będzie miał problemu ze zrozumieniem jej. Posiada mnóstwo ustawień jak w przypadku powyższych wtyczek. Po przejściu w ustawienia wtyczki musimy ustawić tytuł strony głównej oraz opis strony głównej. Tekst powinien być przemyślany i w tytule strony nie powinien zawierać więcej jak 57 znaków, a w opisie strony głównej nie więcej jak 160 znaków. Dodatkowo warto pamiętać, aby dodawać słowa kluczowe podczas tworzenia nowego wpisu na naszym blogu.

 

 

#4 Google Authenticator

 

Szczerze mówiąc mój ulubiony plugin pod względem zabezpieczenia. Wtyczka polega na zabezpieczeniu panelu administratora (kokpitu) poprzez kod, który generuję się na naszym telefonie/tablecie. Podczas wpisywania nazwy użytkownika oraz hasła będziemy poproszeni o kod, który musimy spisać np: z telefonu. Wszędzie go używałem, gdzie tylko mogłem – od for aż do systemów CMS. Wtyczka się na WordPress’ie nazywa miniOrange 2. Instalacja jest trochę cięższa niż w pozostałych wypadkach, ale myślę, że to żaden problem. Wystarczy wejść w market wtyczek, wpisać miniOrange 2 authentication, zainstalować i włączyć, a następnie założyć konto i potwierdzić rejestrację poprzez kod, który przychodzi na e-mail’a. Następnie wchodzimy w App Store lub Sklep Play i instalujemy Google Authenticator. Po instalacji klikamy na Setup Two-Facotor i postępujemy zgodnie ze wskazówkami.

 

#5 Contact from 7

Wtyczka umożliwia nam stworzyć profesjonalny formularz kontaktowy. Osoby odwiedzające naszą stronę mogą się z nami kontaktować poprzez adres e-mail. Konfiguracja wtyczki jest dowolna, każdy kto posiada choć trochę wiedzy odnośnie HTML poradzi sobie bez problemu, a nawet jeśli ktoś nie zna HTML’a to wystarczy posługiwać się przyciskami. Mimo wszystko pierwszy formularz jest wbudowany domyślnie także nie ma czym się martwić. Dodatkowo możemy zabezpieczyć nasz formularz pod spamem i aktywować kod reCAPTCHA. Prawie cała wtyczka jest po Polsku także ze zrozumieniem nie będzie problemu.