OpenCart


Wpisy

W niniejszym artykule przedstawimy OpenCart – system CMS do obsługi sklepu internetowego. OpenCart jest bezpłatnym i jednym z popularniejszych systemów. Większość funkcjonalności potrzebnych do obsługi sklepu i zarządzania produktami jest domyślnie wbudowana, a nawet jeżeli brakuje nam jakiejś funkcjonalności, to możemy skorzystać z jednego spośród wielu dostępnych rozszerzeń. Na stronie projektu dostępna jest wersja demonstracyjna oprogramowania, gdzie możemy przetestować działanie oprogramowania.

Instalacja

W pierwszej kolejności należy pobrać oprogramowanie ze strony projektu. Pobrany plik należy rozpakować. Po rozpakowaniu otrzymamy m. in. plik o nawie “install.txt”, który zawiera instrukcję instalacji. Natomiast katalog “upload” zawiera właściwe pliki strony, cały ten katalog wraz z zawartością należy zamieścić na serwerze np. używając do tego protokołu FTP.

W katalogu “upload” należy zmienić nazwę pliku “config-dist.php” na “config.php” oraz pliku “admin/config-dist.php” na “admin/config.php”.

Następnie katalog “upload” z plikami należy przypisać do domeny,  poprzez dodanie strony internetowej w panelu hostingu. Ponadto do instalacji będziemy potrzebować bazę danych, więc tworzymy również pustą bazę w panelu hostingu.

Teraz przechodzimy do właściwej instalacji, czyli w przeglądarce wpisujemy adres przypisanej domeny.

Na pierwszej stronie wystarczy zaakceptować regulamin.

Open Cart - License

Na kolejnej stronie sprawdzana jest konfiguracja serwera oraz dostępu do plików i katalogów. Jeżeli wszystkie testy przeszły prawidłowo, to przechodzimy dalej.

Open Cart - Checklist

W kolejnym kroku uzupełniamy dane dostępowe do bazy danych oraz tworzymy administratora sklepu.

Open Cart - Database

Po przejściu dalej instalacja oprogramowania jest już zakończona. Należy jednak jeszcze z katalogu “upload” usunąć katalog o nazwie “install”.

Panel administracyjny

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego strony ukazuje się nam widok podsumowania, gdzie mamy szybki dostęp do statystyk oraz ostatnich zamówień.

OpenCart - Dashboard

Z lewej strony mamy dostęp do menu, za pomocą którego możemy przejść do poszczególnych ustawień sklepu. Pierwsza z zakładek jest katalogiem produktów. To tutaj zarządzamy naszą ofertą m. in. stronami produktów, ich recenzjami, czy też dodatkowymi podstronami informacyjnymi.

OpenCart - Catalog

Kolejna zakładka odpowiada za konfigurację modułów oraz rozszerzeń. Tutaj mam dostęp do sklepu, z którego możemy pobierać zarówno płatne jak i bezpłatne rozszerzenia. Wiele modułów jest jednak domyślnie dostępnych, wystarczy je tylko aktywować i skonfigurować np. moduły płatności bądź moduły captcha.

OpenCart - Extensions

W następnej zakładce znajdziemy ustawienia odpowiadające za wygląd strony. Możemy zmienić układ strony, a nawet edytować poszczególne elementy motywu. Ponadto możemy również modyfikować słowa kluczowe, aby jak najlepiej zoptymalizować stronę  pod wyszukiwarki internetowe.

OpenCart - Design

Zakładka zamówień zawiera, jak nazwa wskazuje, informacje o zamówieniach. Tutaj możemy zmienić status zamówienia, a także zarządzać zwrotami oraz voucherami na zakupy.

OpenCart - Sales

Kolejna z zakładek służy do zarządzania kontami klientów. Możemy edytować dane, sprawdzić historię zamówień danego klienta, czy też przyznawać bonusowe punkty za wykonywane zakupy.

OpenCart - Customers

Marketing jest zakładką pozwalającą na zarządzanie promowaniem naszej strony. Możemy tutaj tworzyć kampanie marketingowe, rozsyłać newsletter oraz tworzyć kupony rabatowe.

OpenCart - Marketing

Następną zakładką są ustawienia. Możemy zarządzać kontami administracyjnymi oraz ich uprawnieniami. Konfigurujemy tutaj także bardziej szczegółowe ustawienia naszego sklepu jak waluta, statusy zamówień czy wysokość podatku. Wbudowana jest również możliwość utworzenia kopii zapasowej.

OpenCart - System

Ostatnią z dostępnych zakładek jest zakładka raportów. Tutaj możemy zobaczyć podsumowania dla naszego sklepu, wykonanych jak i nie wykonanych zamówień, przeglądanych produktów, czy też wykorzystanych kuponów rabatowych. Jest również możliwość sprawdzenia jacy użytkownicy przebywają obecnie na stronie.

OpenCart - Reports

Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy tylko najbardziej podstawowe funkcjonalności systemu CMS OpenCart. Najlepszym sposobem na sprawdzenie możliwości oprogramowania jest jego samodzielne przetestowanie, dlatego też polecamy to uczynić. Może się okazać, że to OpenCart jest systemem najbardziej dopasowanym do naszych potrzeb.