WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów CMS do tworzenia stron internetowych. Jest to idealne narzędzie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Dzięki ogromnej społeczności deweloperów tworzących szablony oraz wtyczki, na których opiera się cała funkcjonalności WordPressa, jesteśmy w stanie w szybki oraz prosty sposób stworzyć swoją witrynę w internecie. Czy będzie to blog, strona firmy czy może portfolio artystyczne? Nie ma to większego znaczenia bo wszystko to da się zrobić w oparciu o tego CMSa.
Pierwsza wersja WordPressa pojawiła się w maju 2003 roku i od tamtego czasu zawładnął on sercami twórców stron internetowych. Mimo upływu 17 lat od jego premiery system ten jest wciąż rozwijany i dostępny jest już w 5 wersjach. Najnowsza z nich to, wersja 5.5, która ukazała się 11 sierpnia 2020 roku.
Eckstine, pod taką właśnie nazwą skrywa się WordPress 5.5 oferuje całkiem sporo nowości względem swojego poprzednika. Między innymi ulepszono edytor Gutenberg, dodano tzw. “lazy loading” oraz mapę strony. Wdrożono również system automatycznych aktualizacji.
Gutenberg to wbudowany edytor treści zamieszczanych na naszych stronach, który w tej wersji doczekał się największej uwagi. Poza delikatną wizualną zmianą, zmienione zostało również menu, w którym pozbyto się zakładek z dostępnymi blokami i wszystkie nasze bloki są od razu dostępne w dużym pasku wyboru. Kolejną ważną zmianą zwiększającą komfort użytkowania jest usprawnienie pracy z blokami, które daje nam większą dowolność w ułożeniu treści.
Zmiany zaszły również w wyszukiwaniu, bo poza standardowym wyszukiwaniem posiadanych przez nas bloków, WordPress będzie wyszukiwał wszystkie możliwe wtyczki w swoim repozytorium do ich stworzenia, więc jeśli nie może go znaleźć w już dodanych, pokaże nam propozycje nowych wtyczek.
Lazy loading to świetne rozwiązanie przyspieszające ładowanie się naszej strony. Wstrzymuje ono wczytywanie grafik znajdujących się poza widocznym obszarem naszego okna przeglądarki co powoduje skrócenie czasu wyświetlenia witryny.
Na urządzeniach mobilnych rozszerzenie to może spowodować blokowanie wczytywania się treści przeznaczonych na inne urządzenia, zwiększając tym samym komfort przeglądania strony oraz może pozwoli zaoszczędzić trochę baterii?
Sitemap czyli funkcja, której do tej pory nie było, a dla niektórych jest ona ważna i wymuszała użycia dodatkowej wtyczki, w końcu zawitała do domyślnej instalacji naszego CMS. Mapa strony od tej pory będzie automatycznie generowana pod adresem domena//wp-sitemap.xml i nie musimy martwić się, czy zainstalowana przez nas wtyczka będzie odpowiednia.
Sitemap jest narzędziem pozwalającym na indeksowanie strony przez boty, co może spowodować, że nasza strona będzie pojawiać się w wyszukiwaniach.
Do Eckstine wprowadzono również funkcję automatycznych aktualizacji. Możemy teraz zdecydować, które z naszych wtyczek oraz motywów mają aktualizować się samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że automatyczne aktualizacje potrafią być tak samo zdradliwe jak i przydatne, dlatego nawet jeśli nasza strona jest zwykłą wizytówką, na której nie umieszczamy żadnych nowych treści to nadal warto czasem do niej zajrzeć.
Ułatwione zostało również ręczne aktualizowanie i jak opisują to na oficjalnym blogu WordPressa – “ just upload a ZIP file”
WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów CMS i na pewno długo nim pozostanie. Dzięki ogromnej rzeszy fanów oraz deweloperów jest wciąż rozwijany czy to za pomocą oficjalnych aktualizacji czy wtyczek. Obecna wersja pokazuje tylko, że twórcy nie spoczęli na laurach i będą dalej rozwijać swoje dzieło, dążąc do jak największej przyjemności z tworzenia stron przy użyciu WordPressa.