W niniejszym artykule przedstawimy system CMS Microweber. Pozwala on na stworzenie własnej strony internetowej oraz sklepu. Do uruchomienia oprogramowania potrzebujemy tylko serwer www obsługujący PHP. Aplikacja nie wymaga dodatkowego serwera bazodanowego, może korzystać z podstawowego SQLite. Przy bardziej rozbudowanych stronach warto jednak skorzystać z dedykowanej bazy danych jak MySQL lub MariaDB.
Oprogramowanie wyróżnia się przyjaznym podejściem do użytkowników. Do stworzenia strony nie trzeba być specjalistą, ponieważ mamy do dyspozycji rozbudowany, graficzny edytor stron działający w oparciu o zasadę „przeciągnij i upuść”. Niewątpliwą zaletą jest również dostępność języka polskiego.
Instalacja oprogramowania jest intuicyjna. Pobieramy aplikację ze strony autorów:
https://microweber.org/download
Zawartość pobranego pliku rozpakowujemy i zamieszczamy na serwerze. Serwer www konfigurujemy tak, aby kierował na podkatalog „public”. Następnie przechodzimy pod ustawiony adres strony i uzupełniamy dane. Jeżeli strona ma być tylko testowa to wystarczy baza SQLite, jeżeli jednak planujemy stworzyć pełnoprawną stronę, to warto od razu wybrać inny typ bazy np. MySQL.
Dostępnych mamy również kilka motywów do wyboru (jest możliwość ich zmiany po instalacji). Przy pierwszej instalacji warto również zaimportować domyślą zawartość, aby zobaczyć w jaki sposób zbudowana jest strona.
Po instalacji ukaże się nam panel administracyjny.
Edycja i tworzenie stron jest dość intuicyjne. Aby rozpocząć tworzenie nowej strony wystarczy kliknąć przycisk Dodaj nową -> Strona. Wpisujemy tytuł, możemy wybrać szablon, nadrzędną stronę i kilkanaście innych ustawień. Samo projektowanie strony rozpoczynamy klikając Edycja na żywo. Wówczas z bocznego menu możemy przeciągnąć interesujące nas elementy, które osadzamy na stronie.
Jako, że system CMS przystosowany jest do obsługi sklepu, mamy do dyspozycji z panelu administracyjnego wygodną możliwość zarządzania produktami, zamówieniami czy też samymi klientami.
Dostępnych jest również wiele innych funkcjonalności ułatwiających prowadzenie sklepu. Mamy domyślnie do wyboru kilku dostawców płatności, różne metody dostawy, możemy tworzyć kupony rabatowe i promocje.
Oprogramowanie ponadto pozwala na rozszerzenie podstawowych możliwości za pośrednictwem dodatkowych modułów. Domyślnie dostępnych mamy ich kilkanaście. Przykładowo mamy dostępne moduł kopii zapasowych oraz moduł do utworzenia wielojęzycznego sklepu.
Podsumowując, Microweber może być dobrą alternatywą dla bardziej znanych systemów CMS jak np. WordPress. Prosty sposób zarządzania treścią oparty o graficzny edytor będzie szczególnie użyteczny dla osób, które nie specjalizują się w tworzeniu stron. Niemniej może być również użyteczny dla bardziej zaawansowanych technicznie osób, dlatego warto się z nim zapoznać.