LimeSurvey


Aplikacje

LimeSurvey logo

W niniejszym artykule zaprezentujemy oprogramowanie LimeSurvey, które pozwala na tworzenie i zarządzanie ankietami. Aplikacja LimeSurvey została napisana w języku PHP i dostępna bezpłatnie na licencji GNU GPL. Do uruchomienia najnowszej wersji aplikacji potrzebujemy PHP co najmniej w wersji 7.2 oraz jedną z baz danych MySQL lub Postgres lub Microsoft SQL Server.

Instalacja oprogramowania nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności należy pobrać aplikację ze strony:
https://community.limesurvey.org/downloads/
Następnie rozpakowane archiwum należy zamieścić na serwerze i utworzyć stronę podłączoną do katalogu z plikami aplikacji. Potrzebna będzie również baza danych, więc warto ją uprzednio utworzyć. Dalej przechodzimy pod adres, gdzie będzie wyświetlana strona z dopiskiem /admin/ np.:
http://moja-domena.pl/admin

Ukaże się nam okno instalatora. W pierwszym kroku możemy wybrać język polski, w dalszych krokach wystarczy tylko uzupełnić dane.

limesurvey - instalacja

Po instalacji mamy już dostęp do panelu aplikacji, gdzie dostępnych jest kilka opcji. Możemy tworzyć i edytować ankiety,  modyfikować ustawienia oprogramowania, instalować nowe rozszerzenia czy też motywy.

limesurvey - main

Podstawową i najważniejszą funkcją oprogramowania jest tworzenie ankiet. Przygotowanie ankiety jest intuicyjne. Ankietę dzielimy ją na grupy, gdzie w każdej z nich dodajemy pytania.

Podczas tworzenia pytań mamy do wyboru dużą ilość ich typów, od prostych pół tekstowych, po nieco bardziej skomplikowane tabele i listy rankingowe.

limesurvey - typy

Edycja pytania umożliwia w każdym momencie podgląd pytania lub całej grupy pytań. Możemy, więc na bieżąco śledzić zmiany. Ponadto poza edycją samego pytania i odpowiedzi, mamy dostęp do wielu innych ustawień przykładowo, czy pytanie jest wymagane, czy można je pominąć.

 

limesurvey - pytanie

Poniżej widzimy jedno z pytań naszej ankiety.

limesurvey - ready

Po zakończeniu tworzenia ankiety, warto jeszcze przejrzeć sekcję ustawień. Możemy tam ustawić m. in. motyw ankiety, dla kogo będzie dostępna oraz jej czas rozpoczęcia i zakończenia. Jeżeli wszystko jest gotowe to możemy aktywować ankietę. Na tym etapie możemy jeszcze zmienić ustawienia dotyczące zbieranych danych.

limesurvey - aktywacja

Po aktywacji możemy udostępnić ankietę za pośrednictwem wygenerowanego odnośnika. Oprogramowanie LimeSurvey zawiera również funkcjonalność pozwalająca na przygotowanie szablonów do wiadomości e-mail np. zaproszeń do wzięcia udziału w ankiecie.

Po zakończeniu badania lub jeszcze w jego trakcie możemy przeglądać poszczególne odpowiedzi użytkowników lub statystyki wszystkich (lub części) odpowiedzi. Aplikacja pozwala na wygenerowanie wyników do różnych formatów plików (HTML, .pdf i .xls). Można również wygenerować wykresy w postaci obrazów.

limesurvey - statystykiAplikacja LimeSurvey jest zaawansowanym oprogramowaniem umożliwiającym przeprowadzanie badań wśród ankietowanych użytkowników. Do jej atutów możemy zaliczyć szerokie możliwości konfiguracji, wsparcie wielu języków oraz możliwość bezpłatnego wykorzystania. Jeżeli potrzebujemy narzędzia pozwalającego przeprowadzić ankietę, to warto zainteresować się LimeSurvey.