Laravel


Aplikacje

Laravel to utworzony w 2011 roku przez Taylora Otwella framework PHP. Jest to darmowe narzędzie typu open-source przeznaczone do tworzenia aplikacji internetowych zgodnie ze wzorcem architektury MVC. Kod źródłowy został udostępniony za pomocą GitHuba na licencji MIT. Framework powstał jako bardziej zaawansowana alternatywa dla Codelgniter, który nie posiadał wielu przydatnych twórcom funkcji. Laravel z każdym miesiącem powiększał zasób dostępnych opcji stając się coraz bardziej przydatnym i wszechstronnym narzędziem. Wzrost popularności zyskał wraz z wydaniem wersji trzeciej. 

Cechami Laravela są: 

  • Lazy Collection – funkcja umożliwia radzenie sobie z dużymi obciążeniami danych, przy utrzymaniu niskiego zużycia pamięci.
  • Konstruktor zapytań – zapewnia bezpośredni dostęp do bazy danych.
  • Kontrolery restful – zapewniają opcjonalny sposób oddzielenia logiki żądań HTTP, GET i POST.
  • Możliwość uproszczenia implementacji i aktualizacji aplikacji.
  • Maszyna wirtualna – zapewnia programistom wszystkie narzędzia potrzebne do rozwijania Laravela.

Jego niekwestionowanie największą zaletą jest stały rozwój. Na dzień pisania artykułu, Laravel otrzymał ostatnią dużą aktualizację 8 lutego co daje niecały miesiąc. Mówiąc o zaletach należy również wymienić system szablonów blade, możliwość testowania i debugowania kodu czy dostępność dokumentacji. 

Wszystkie powyższe cechy sprawiają wrażenie, że Laravel jest idealnym rozwiązaniem do tworzenia aplikacji internetowych. Wszystko jednak zależy od tego, co dokładnie chcemy zrobić, gdyż jak każde narzędzie przy bliższym poznaniu ukazuje swoje wady, które są mocno zależne od sposobu jego wykorzystania. Nie mniej jednak jest to na pewno wart uwagi framework, z którym kontakt może dać wiele ciekawych rozwiązań.