Kod Captcha


WordPress

Nie od dziś wiadomo, że olbrzymia część informacji, z którymi stykamy się w Internecie to śmieci. Sieć pełna jest botów spamujących oraz scamujących, które w rozmaity sposób zasypują nas na przykład reklamami, często poprzez fałszywe opinie, a wszystko to w celu wyłudzenia od nas danych i/ lub pieniędzy.

Zazwyczaj z taką formą ataku spotykamy się w postach na forum, w komentarzach na stronie, prywatnych wiadomościach, czy w komunikatach mailowych.

Przeciętny użytkownik nie zdaje sobie oczywiście z tego sprawy. My, jako Administratorzy powinniśmy dbać o należytą ochronę czytelników naszego portalu wykorzystując w tym celu wszystkie dostępne narzędzia.

Jednym z takich narzędzi zabezpieczających strony internetowe jest kod Captcha. Owy kod ma za zadanie sprawdzić, czy interakcji ze stroną próbuje dokonać człowiek, czy komputer, czyli bot – program imitujący zachowanie człowieka, stworzony do określonego zadania np. dodawania komentarzy na stronach WWW.

Korzystając z platformy WordPress mamy dostęp do wielu wtyczek dodających obsługę Captcha do naszej strony. Wtyczką, która według mnie zasługuje na uwagę jest Captcha by BestWebSoft. Wtyczka wykorzystuje zabezpieczenie polegające na rozwiązaniu prostego działania matematycznego za pomocą dodawania, odejmowania lub mnożenia. Dopiero, gdy rozwiązanie działania jest poprawne zabezpieczenie przepuszcza nas dalej.

Captcha by BestWebSoft w swojej bezpłatnej wersji obsługuje zabezpieczenie panelu logowania, rejestracji, przywrócenia hasła oraz komentarzy. Wersja rozszerzona natomiast jest kompatybilna między innymi z wtyczką formularza kontaktowego Contact Form 7. Oczywiście producent znalazł alternatywne rozwiązanie jakim jest wtyczka formularza kontaktowego Contact Form by BestWebSoft. Wybierając tę opcję, możemy zabezpieczyć formularz kontaktowy za pomocą Captcha by BestWebSoft za darmo.

Wtyczkę znajdziecie oczywiście w oficjalnym sklepie wtyczek WordPress
https://wordpress.org/plugins/captcha/
Zapraszam również do zapoznania się, z krótkim przeglądem możliwości wtyczki, które przygotował dla nas producent.