Jak zmniejszyć rozmiar strony internetowej?


Inne

Myślisz, że rozmiar strony mało znaczy dla użytkowników odwiedzających Twoją witrynę ?

Nic bardziej mylnego! Jeżeli Twój serwis ładuje się zbyt długo, może odstraszać klientów. Badania wskazują, że już kilka dodatkowych sekund ładowania może znacznie powiększyć wskaźnik porzuceń.

Czym zatem jest rozmiar strony ?

Jest to suma rozmiarów plików, które wchodzą w strukturę strony (czyli pliku np. html, .php, .css, .js). Dobrze zoptymalizowana strona powinna ważyć do 2 MB, ale oczywiście wiele zależy tutaj od działalności i ładowanego materiału.

Sporo osób zapomina, że w obecnych czasach zdjęcia stanowią najważniejszą część strony i to one wyzwalają uczucia w odbiorcach treści. Warto pamiętać, aby zadbać o jakość zamieszczanych zdjęć, jak również o ich rozmiar. W przypadku gdy obrazków jest za dużo, strona ładuje się dłużej. Zwykła optymalizacja zdjęć poprzez proste, przeglądarkowe narzędzia może przyśpieszyć Twoją stronę i poprawić jej kondycję ( sprawdź np. https://tinypng.com )

 tinypng

Łatwo można zauważyć, że zdjęcie ważące 1.1 MB zostało zmniejszone do 229.2 KB, a kompresja nie szkodzi jakości, gdy jest poprawnie ustawiona. Można ją również wykonać programami graficznymi, ale gdy liczy się łatwość i szybkość działania to nawet tak proste narzędzie może znacząco przyśpieszyć działanie strony.

Nie warto skalować zdjęć skryptami, jeżeli zdjęcie posiada 1000 px szerokości, a strona pomieści jedynie 400 px. Dlaczego by więc jej nie zmniejszyć w programie graficznym, następnie spróbować kompresji, by uzyskać nawet o 80% lepszy rezultat?

Co więcej warto również zwrócić uwagę na skrypty JavaScript, które ładowane są w HEAD lub BODY. Bardzo możliwe że Twój serwis używa zewnętrznych skryptów, które do ładowania potrzebują szybkiego łącza, dlatego najlepiej jest je pobrać (zachowując licencję autora) i używać lokalnie.

Używanie wielu fontów (czcionek) ładowanych z różnych źródeł też powoduje powolne ładowanie, więc lepiej jest je ograniczyć lub ładować również lokalnie. Pamiętaj, korzystanie ze swoich źródeł i omijanie zewnętrznych połączeń, przyśpiesza ładowanie witryny, co sprawia, że w szybkim tempie możesz przedstawić całą treść, a także zachęcić użytkownika do pozostania na Twojej stronie.

Podczas korzystania z CMSa musisz być również ostrożny podczas używania wtyczek. Ich znacząca ilość może wpływać na płynność strony, więc weź pod uwagę z jakich źródeł je instalujesz, a także czy rzeczywiście są one niezbędne.

Możesz także spróbować minifikacji plików skryptowych i stylowych, aby usunąć z wersji publicznej zbędne znaki i formatowania (pozwoli to zachować kilka KB).

Gdy chcesz sprawdzić szybkość swojej witryny, Google przychodzi z pomocą: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Cacheuj zasoby, które pobiera użytkownik. Gdy Twój odbiorca odwiedzi stronę po raz pierwszy pobierze wszystko, a więc nie ma sensu aby przy kolejnej wizycie ładował zbędne pliki z pamięci podręcznej. Dzięki temu małemu zabiegowi również możesz zyskać dodatkowy czas ładowania.

Długo ładująca się strona może dać się mocno we znaki Twoim użytkownikom. Pamiętaj więc, aby sprawdzić stronę w testerze szybkości, poprawić i wyeliminować zbędne materiały, skrypty i zdjęcia, a także zoptymalizować grafiki i zewnętrznie ładowane materiały. Dla WordPressa używanie wielu pluginów może być zabójcze, dlatego upewnij się czy pochodzą one od polecanych wydawców, a następnie zweryfikuj jakie obciążenie dla użytkowników generuje Twoja strona