Jak zachęcić użytkowników do komentowania?


Inne

Pytanie, które zadaje sobie niemal każdy początkujący bloger, czy osoba rozpoczynająca swoją przygodę z prowadzeniem aktywności w internecie. Jest kilka sposobów, którymi można zachęcić do komentowania Twoich stałych odbiorców, ale także użytkowników, którzy znaleźli się na Twojej stronie przypadkowo.

Pisz o tym co ich naprawdę interesuje

Oczywista, oczywistość, ale czy na pewno dla wszystkich? Z pewnością warto spróbować analizować dane z narzędzi ułatwiających monitorowanie strony, jak np. Google Analytics, które pokaże Ci, co najczęściej czytają osoby odwiedzające Twoją stronę. To właśnie takie tematy, posty, czy informacje będą najczęściej komentowane.

Oczywiście pisz również o wszystkich ciekawostkach, czy nowinkach dotyczących tego czym się zajmujesz i o czym piszesz. Przykładowo prowadząc blog jako krytyk książek, poza nowymi tytułami możesz również zamieścić informację o nowym e-booku, dzięki któremu można czytać w bardzo wygodny sposób.

Pisząc o oczekiwaniach, jakie masz względem danego produktu napędzasz dyskusję zachęcając czytelników do wyrażania własnych opinii. Może również zdarzyć się, że komentarz któregoś użytkownika tak bardzo Cię zaciekawi, że stwierdzisz, że warto napisać o nim kilka słów. Wspominając na początku takiego wpisu, czy postu, co było inspiracją do jego napisania po raz kolejny zachęcasz użytkowników do komentowania udowadniając im, że czytasz wszystkie komentarze. Prawdopodobnie osoba, na podstawie której komentarza zamieściłeś dany wpis przekaże informację o tym artykule ( czy poście) dalej swoim znajomym.

Rozkręcaj dyskusję

W końcu pojawił się jakiś komentarz. Absolutnie nie możesz go zignorować. Musisz na niego odpowiedzieć. Kiedy udzielasz odpowiedzi pokazujesz, że zależy Ci na opiniach innych oraz liczysz się z ich zdaniem. Pamiętaj, że zdarzają się również nieprzychylne dla Ciebie komentarze, poglądy drastycznie inne, niż Twoje. Mimo to za każdy z nich powinieneś przynajmniej podziękować.

Zadawaj pytania

Przykładowo kiedy piszesz recenzję czegokolwiek , zawsze na samym końcu poproś użytkowników o wyrażenie subiektywnej opinii dotyczącej danego tematu. Możesz zadać również pytania, czy ktoś zna jakieś zamienniki o podobnej specyfikacji i możliwości, a być może i z lepszą ceną. Własne doświadczenia czytelników mogą być odmienne od Twoich i na pewno powinieneś się z tym liczyć. Musisz jednak zachęcić ich do tego, aby wyrażali swoje własne zdanie i upewniać ich w tym, że zawsze Cię ono interesuje.

Nie zapomnij o mediach społecznościowych

Media społecznościowe są idealnym miejscem, w którym warto promować swoje produkty lub usługi. Facebook, czy Twitter mają olbrzymią siłę przebicia. Szczególnie ten pierwszy. Zdążyłeś pewnie zauważyć, że większość Twoich znajomych posiada na nim profil.

Udostępniając informacje o wpisach na powyższych portalach możesz łatwo zachęcić Twoich Fanów do przeczytania tekstu i skomentowania go. Wystarczy, że napiszesz czego od nich oczekujesz załączając link do strony. Przykładowo „Słyszeliście już o nowej ofercie VPS ? Myślicie, że serwery dadzą radę? Dajcie znać w komentarzach!”

Posiadając profil na portalu społecznościowym poza stałymi odwiedzającymi dostęp do wpisów uzyskują również Twoi fani i ludzie śledzący aktywność na Twitterze, którzy chętnie prześlą informacje o ciekawym wpisie dalej swoim znajomym.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwości zapewniające aktywność czytelników, ale właśnie od tych powinieneś zacząć, a komentarze zaczną się stopniowo pojawiać w coraz większej ilości. W zależności od tematyki Twojego bloga, czy profilu firmy, którą prowadzisz można stosować różne narzędzia do zwiększenia aktywności czytelników.