Jak sprawdzić historię domeny?


Domeny

Nieprzedłużona domena po pewnym czasie od momentu nieuiszczenia opłaty w terminie (czyli wygaśnięcia)  trafia ponownie do puli domen wolnych. Istnieje zatem możliwość zakupienia nie tylko nowej, nigdy wcześniej rejestrowanej domeny, ale również domeny z „rynku wtórnego”. Jeśli znajdziesz więc interesującą Cię nazwę domeny, która ma już swoją historię lepiej sprawdź jej „przygody i dzieje”.

Wygląd

W bardzo prosty i szybki sposób możesz sprawdzić wygląd dowolnej strony i tego jak zmieniała się na przestrzeni lat. Wejdź na  http://archive.org/web/web.php i zweryfikuj internetowe archiwum.

Poniżej przykład jak w 2006 roku wyglądała jedna z najpopularniejszych stron na świecie tj Facebook.

 

fb

 

Wiek, adresy DNS

Jeżeli chciałbyś sprawdzić kiedy domena została zarejestrowana, na jakie adresy serwerów DNS wskazuje, czy choćby jaka firma jest jej rejestratorem skorzystaj z bazy WHOIS dostępnej pod adresem https://who.is

Poniżej przykład dla facebook.com – domena została zarejestrowana już w 1997 roku, a sama firma w 2004.

 

fb1

 

Czarna lista

Aby sprawdzić czy domena znajduje się na tzw. czarnej liście warto skorzystać ze strony http://blacklistalert.org/ . Jesteś wówczas w stanie zweryfikować, czy strona www znajduje się na którejś z 30 czarnych list i jest zagrożona. W rezultacie pokazuje się ona odwiedzającym, jako niebezpieczna.