Aby móc zamieścić swoją treść w Internecie potrzebne jest dla niej dedykowane miejsce, z którego będzie ona dostępna. Taką funkcję sprawują urządzenia, które nazywamy serwerami. Nie trzeba jednak posiadać własnego serwera, aby móc zamieścić stronę w Internecie. Z pomocą przychodzi nam usługa hostingu, której ideę postaramy się dziś wyjaśnić.
Wielu ludzi używa zamiennie tych dwóch określeń, jednak tak naprawdę są to zupełnie różnie pojęcia. Serwerem nazywamy maszynę, specjalny komputer, który będąc 24 godziny na dobę uruchomiony oraz podłączony do sieci, pozwala internautom na wczytywanie zasobów znajdujących się na jego dyskach. Natomiast hosting nie jest rzeczą materialną, hosting jest usługą, która pozwala użytkownikowi na zamieszczenie swojej strony na serwerze. Fizyczny serwer musi być przez kogoś administrowany (zarządzany), powinien również znajdować się w odpowiednim do tego obiekcie najczęściej nazywanym Data Center. Te aspekty bierze na siebie firma hostingowa, natomiast użytkownik końcowy hostingu może zajmować się jedynie swoją stroną, nie zawracając sobie głowy np. aktualizacją systemu operacyjnego.
W dużym uproszczeniu to firma hostingowa posiada fizyczne serwery, którymi się opiekuje i na których świadczy usługi hostingu dla swoich klientów. W przypadku hostingu współdzielonego, na jednym serwerze znajduje się wiele odseparowanych od siebie usług. Każda z nich posiada przydzielone określone zasoby komputera, którym jest serwer jak np. miejsce na dysku, pamięć RAM czy wykorzystanie procesora (CPU).
Jak działa hosting?
Zakupując usługę hostingu otrzymujemy określone miejsce na serwerze, na którym możemy ulokować naszą stronę internetową czy skrzynki pocztowe. Każda domena (adres strony www) posiada na hostingu swój własny folder, do którego możemy przesłać pliki strony. Zadaniem hostingu jest zapewnienie, aby pliki te były widoczne w internecie. Każdy internauta, który odwiedza naszą stronę internetową, wyświetla w swojej przeglądarce pliki z naszego hostingu.
Podobnie jest z pocztą email, skrzynka pocztowa również jest specjalnym katalogiem na serwerze, do którego zapisywane są otrzymane wiadomości. Dedykowane oprogramowanie działające na hostingu umożliwia komunikację z innymi serwerami i wymienianie się wiadomościami. Natomiast użytkownik korzystając z programu pocztowego wyświetla na swoim komputerze czy też smartfonie pliki maili w czytelnej dla człowieka formie.
Interaktywne strony www
Współczesne strony są interaktywne, tzn potrafią reagować na działania użytkownika i wyświetlają mu spersonalizowane treści. Ich najlepszym przykładem jest sklep internetowy który musi umożliwiać wyświetlanie stron przedmiotów, logowanie użytkownika, tworzenie zamówień itp. Taki sklep jest tak naprawdę zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym. W takim przypadku hosting pełni jeszcze jedną funkcję – uruchamia to oprogramowanie.
Tutaj w grę zaczynają wchodzić parametry wydajnościowe hostingu. Nasza usługa musi posiadać dostatecznie dużo wolnej mocy obliczeniowej aby być w stanie zapewnić płynne działanie oprogramowaniu naszej strony internetowej. Nie bez znaczenia jest również samo oprogramowanie strony – te lepiej wykonane potrzebuje mniej zasobów i działa po prostu szybciej.
Najbardziej popularnym narzędziem, przy pomocy którego tworzone są interaktywne strony internetowe jest skryptowy język programowania PHP. Hosting zapewnia interpretator języka PHP, najczęściej w kilku wersjach do wyboru. Jednym z atutów dobrego hostingu jest dostęp do najnowszej wersji PHP.
Hosting to nie wszystko
Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego wpisu, pojęcie hostingu jest już dla Was jaśniejsze. Hosting jest bez wątpienia niezwykle ważnym elementem strony internetowej, aczkolwiek nie jedynym Jest on nierozłącznie związany z pojęciem domeny internetowej, czyli adresu naszej strony internetowej.