Jak działa domena?


Domeny

Domena to jeden z najważniejszych i unikalnych elementów strony internetowej oraz adresów email. O tym jednak czym jest domena pisaliśmy już w innym artykule, który możecie przeczytać pod poniższym linkiem, a dziś skupimy się na bardziej technicznym aspekcie jej działania.

Czym jest domena?

Polecamy również zapoznanie się z artykułem dotyczącym hostingu:

Czym jest hosting?

Sieć Internet jest zbiorem ogromnej liczby urządzeń m. in. komputerów domowych, serwerów, telefonów, czy nawet sprzętu AGD. Takie urządzenia działające w sieci posiadają swoje identyfikatory, które nazywamy adresami IP, aby za pośrednictwem protokołu informacyjnego wymieniać między sobą informacje. Adres IP przyjmuje postać ciągu cyfr rozdzielonych kropkami (w nowszej, wciąż mniej popularnej wersji protokołu jest to ciąg cyfr i liter rozdzielonych dwukropkami).

jakdomena - ip

Adres w takiej postaci nie jest łatwy do zapamiętania, ale z pomocą przychodzi nam domena oraz cały system DNS. Domena umożliwia stworzenie unikalnej nazwy i przypisania jej adresu IP. Dane na temat nazw domen oraz ich adresów IP przechowywane są na serwerach DNS.

 

Weźmy za przykład wejście na stronę internetową. Użytkownik wpisuje w przeglądarce adres strony. Następnie przeglądarka odpytuje serwer DNS. Serwer DNS sprawdza adres powiązany z domeną i zwraca adres IP komputerowi naszego hipotetycznego użytkownika. Komputer użytkownika znając już adres IP serwera zawierającego stronę, wysyła do niego prośbę o przesłanie strony. Serwer wówczas przesyła użytkownikowi pliki strony, które są ostatecznie wyświetlane przez przeglądarkę.

Komputer > DNS > Serwer

Pomimo, że proces wydaje się być skomplikowany, to odpytanie serwera DNS zajmuje zazwyczaj ułamek sekundy.

Niewątpliwą zaletą tego systemu jest fakt, że do zapamiętania wystarczy prosta nazwa oraz to, że nie jesteśmy przywiązani na stałe do jednego adresu IP.

 

Przyjrzyjmy się teraz budowie domeny. Charakterystyczną cechą domen jest ich hierarchiczność, która definiuje właśnie budowę domeny, jej działanie i przeznaczenie. Domena składa się z wybranej nazwy oraz rozszerzenia.

Nadrzędną organizacją nadzorującą system DNS oraz przyznawanie domen najwyższego rzędu jest ICANN, zajmuje się ona m. in. przydzielaniem i tworzeniem nowych rozszerzeń. Zarządzanie poszczególnymi domenami jest przekazywane już innym instytucjom.

Przykładowo zarządzanie domenami krajowymi przekazywane rządom poszczególnych krajów. W przypadku domen polskich instytucją, która odpowiada za domeny krajowe jest NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Inną taką instytucją jest EURid, która odpowiada za warunki rejestracji i utrzymania domen z rozszerzeniem .eu.

Każda taka instytucja może w ramach swojej domeny głównej umożliwiać rejestrację domen niższego rzędu. W przypadku domen .pl tego typu domenami będą wszelkie domeny regionalne (np. .sanok.pl) lub domeny funkcjonalne (np. .com.pl). Właściciel już konkretnej domeny może tworzyć własne domeny jeszcze niższego rzędu w ramach zarejestrowanej przez siebie domeny.

Dzięki takiej hierarchicznej budowie domen, serwery DNS wyższego rzędu są w stanie przekazać informację na jakich serwerach DNS szukać dalej informacji o domenach niższego rzędu.

 

W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że domena jest przede wszystkim prostą do zapamiętania nazwą, która za pośrednictwem serwerów DNS pozwala określić na jakim urządzeniu przechowywane są dane. Opiekę nad działaniem systemu DNS oraz domen sprawują natomiast odpowiednie instytucje.