Grav CMS


Aplikacje

grav-logo

Grav jest bezpłatnym systemem CMS stworzonym w języku PHP. Wszystkie dane przechowywane są w plikach, a do działania nie jest potrzebna dodatkowa baza danych.

Instalacja oprogramowania jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać archiwum z plikami i rozpakować je na serwerze:
https://getgrav.org/downloads

Instalację możemy również wykonać korzystając z narzędzia Composer.

Do wyboru jest wersja z panelem administracyjnym oraz bez niego. W obu przypadkach zarządzanie stroną jest proste, ale panel administracyjny jeszcze to ułatwia.

 

Ze względu na to, że dane przechowywane są w plikach, to istotna jest organizacja plików i katalogów. Główna zawartość oraz konfiguracja naszej strony znajduje się w katalogu „users”. Możemy tam wyróżnić kilka katalogów:

  • accounts
  • config
  • data
  • pages
  • plugins
  • themes

Nazwy dość jasno określają jaką zawartość przechowują dane katalogi. Możemy zauważyć m. in. katalogi z kontami, wtyczkami, czy też stronami. Najbardziej interesujący jest właśnie katalog „pages”, gdzie przechowywane są nasze podstrony. Domyślnie dodane są dwie strony:

  • 01.home
  • 02.typography

Numer przed kropką w nazwie katalogu określa kolejność wyświetlania się stron w menu, a pozostała część nazwy po kropce określa nazwę wyświetlaną w menu.

Strony zapisywane są w plikach w formacie Markdown. Pozwala to użytkownikom na wygodne dodawanie treści jednocześnie umożliwiając oprogramowaniu konwersję do języka HTML.

Aby dodać nowe treści lub edytować istniejące, wystarczy dodać nowy katalog bądź zmodyfikować istniejący plik.

Jeżeli wybraliśmy wersję aplikacji z panelem administracyjnym, to edycja jest również możliwa z poziomu tego właśnie panelu. Przy pierwszym uruchomieniu strony, zostaniemy poproszeni o dodanie konta administratora:

grav-pierwsze-logowanie

Po zalogowaniu się widzimy krótkie podsumowanie z aktualizacjami, odwiedzinami, czy też nowościami. W menu natomiast można zauważyć elementy podobne do wymienionych wcześniej nazw z katalogu „users”. Jak więc możemy podejrzewać, to konfiguracja w tych zakładkach odpowiada edycji bezpośrednio w odpowiednich katalogach.

grav-dashboard

Spróbujemy teraz utworzyć dodatkową stronę. Przejdźmy, więc do zakładki Pages i kliknijmy przycisk Add. Wpiszmy dowolną nazwę strony. Nazwa katalogu, gdzie będą przechowywane pliki zostanie automatycznie utworzona. W polu Parent Page ustawiamy do której ze stron ma należeć nowa strona. Zostawmy root, aby podpiąć naszą stronę, do strony głównej. Pozostałe wartości również pozostawmy domyślnie, aby strona korzystała z domyślnego szablonu motywu oraz aby była widoczna.

grav add page

Po zatwierdzeniu ukaże się nam okno edytora. Wypełnijmy zawartość przykładową treścią i zapiszmy zmiany. W edytorze widzimy również ścieżkę do katalogu ze stroną na serwerze.

grav edit page

Możemy teraz przejść pod adres naszej strony i sprawdzić, że strona została faktycznie utworzona, jak również został utworzony odnośnik w nagłówku.

grav page

Edytor stron posiada również możliwość bardziej złożonej konfiguracji. Przykładowo możemy ustalić datę publikacji, zmienić kolejność stron, zmodyfikować dla tej konkretnej podstrony ustawienia szablonu bądź pamięci cache.

Grav wspiera również możliwość instalowania dodatkowych rozszerzeń. Wraz z panelem administracyjnym domyślnie instalowanych jest kilka podstawowych wtyczek. Niemniej jeżeli potrzebujemy dodatkowych funkcjonalności, to wtyczki możemy pobrać je z dość pokaźnej bazy bezpośrednio z poziomu panelu naszej strony.

Podobnie jest z motywami. Na tę chwilę dostępnych jest w bazie ponad 100 różnych motywów. Oczywiście możemy również stworzyć własne motywy, Grav wykorzystuje silnik motywów Twig.

grav themes

Wartą wzmianki funkcjonalnością oprogramowania Grav jest wbudowana obsługa pamięci podręcznej cache, dzięki czemu nasza strona może się jeszcze szybciej ładować. Obsługiwanych jest wiele różnych sterowników pamięci podręcznej jak pliki, Memcached oraz Redis.

Podsumowując, Grav jest szybkim i prostym system CMS, który pozwala nam na tworzenie stron internetowych. Dzięki działaniu w oparciu wyłącznie o pliki, oprogramowanie jest proste w instalacji, wystarczy dowolny serwer www obsługujący PHP (w odpowiedniej wersji), pozwala to również na bardzo łatwe tworzenie kopii zapasowej. Budowa stron w tym systemie nie jest skomplikowana, więc każdy może spróbować tutaj swoich możliwości.