Git


Aplikacje

Git to jedno z najprzydatniejszych oprogramowań, które wykorzystywane jest przez programistów na całym świecie. Jest to system kontroli wersji, który pozwala na tworzenie kodu bez obaw o jego utratę, czy wprowadzenia zmian z których ciężko się będzie wycofać. Podczas pracy z programem tworzy się pewnego rodzaju drzewo, którego korzeń jest głównym i zaakceptowanym już kodem, natomiast gałęzie to nowo wprowadzane jego części. Tworzenie np. aplikacji z wykorzystaniem tego narzędzia pozwala przyspieszyć pracę i w wyższym stopniu kontrolować postępy jej postępy.

Oprogramowanie zostało wydane w kwietniu 2005 roku jako narzędzie wspomagające rozwój systemu Linux na licencji GNU GPL, która czyni z niego otwarte oprogramowanie na wykorzystanie, rozpowszechnianie oraz udoskonalanie.

Jako najważniejsze cechy Gita można wymienić możliwość pracy offline, wsparcie dla rozgałęzionego procesu tworzenia oprogramowania czy efektywniejsza praca nad projektami. Wszystkie te elementy zapewniają większy komfort twórcy kodu, który w szybszy sposób może usunąć elementy, które nie współgrają w oczekiwany sposób z pozostałą częścią pracy. Dodatkowo jest to bardzo przyjemne oprogramowanie w użytkowaniu bowiem nie wymaga od użytkownika instalacji dodatkowego oprogramowania na urządzeniu, a często jest dostępny jako rozszerzenie do wykorzystywanego IDE.

Każda osoba chcąca tworzyć przykładowo aplikację webową powinna przyjrzeć się bliżej narzędziu, jakim jest git. Z pewnością pozwoli to na uprzyjemnienie pracy i pozwoli nie tworzyć dziesiątek plików z różnymi wersjami kodu na komputerze, a z racji że jest to w pełni darmowe oprogramowanie nie ma większych przeszkód przed jego wykorzystaniem.