DokuWiki: Tworzenie i zarządzanie prostymi wiki


Hosting

DokuWiki to otwarte oprogramowanie, które pozwala na tworzenie prostych, ale wydajnych serwisów internetowych typu wiki. Wiki to dynamiczne strony internetowe, które pozwalają na tworzenie, edycję i udostępnianie treści z poziomu przeglądarki internetowej, często wykorzystywane do współdzielenia wiedzy na wybrane tematy. DokuWiki nie wymaga skomplikowanej konfiguracji ani zaawansowanej wiedzy technicznej, dzięki czemu może być używane zarówno przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z technologią, jak i przez doświadczonych administratorów.

Instalacja

Oprogramowanie możemy pobrać z oficjalnej strony:
https://download.dokuwiki.org/
Możemy wstępnie wybrać interesujące nas elementy strony. Domyślnie wybrane są wszystkie dostępne języki, ale możemy ograniczyć ten wybór. Warto jest również przejrzeć sekcję wtyczek, ponieważ mogą się one okazać użyteczne w trakcie korzystania z aplikacji.

Instalacja

Po zaznaczeniu wszystkich interesujących opcji pobieramy plik klikając przycisk Download.

Instalacja oprogramowania jest bardzo intuicyjna. Pobrane archiwum rozpakowujemy i zamieszczamy na serwerze. Następnie należy na serwerze skonfigurować nową stronę, aby wczytywała się z katalogu, w którym zamieściliśmy pliki DokuWiki.

Kolejnym etapem jest przejście pod adres nowej witryny, przy czym do adresu należy dodać „install.php”, aby uruchomić skrypt instalacyjny. Przykładowo adres może wyglądać następująco:
http://adres-mojej-dokumentacji.pl/install.php

W instalatorze wypełniamy wszystkie pola. Możemy również wybrać język. Jeżeli nie mamy pewności co do licencji zamieszczanych danych, możemy wybrać „Nie pokazuj żadnych informacji o licencji”. Wszystko zatwierdzamy przyciskiem „Zapisz”.

Instalator DokuWiki

Po zakończeniu usuwamy z serwera plik „install.php”.

Konfiguracja

Po instalacji logujemy się na konto administratora, z którego możemy zarządzać naszym DokuWiki.
Zakładka Administracja pozwala na wygodne i intuicyjne zarządzanie stroną. M. in. możemy:

  • Tworzyć, modyfikować użytkowników, nadawać im uprawnienia.
  • Instalować dodatkowe wtyczki i motywy.
  • Modyfikować ustawienia strony i szablonu.
  • Przeglądać logi strony
  • Tworzyć i zarządzać uprawnieniami
  • Aktualizować oprogramowanie

Tworzenie i edycja stron

Tworzenie stron w DokuWiki może odbywać się na kilka sposobów. Zalecana metoda polega na utworzeniu odnośnika na istniejącej już stronie do nowej strony. Po kliknięciu takiego odnośnika będziemy mogli utworzyć nową stronę. Dzięki stosowaniu tej metody będziemy mieli pewność, że wszystkie strony są ze sobą połączone.
Przykładowo możemy utworzyć jedną stronę główną, która będzie miała swoje podstrony, następnie na tych podstronach możemy tworzyć kolejne strony itd.

Innym prostym sposobem na utworzenie nowej strony jest wpisanie jej nazwy w wyszukiwarce. Jeżeli dana strona nie istnieje, to będziemy mogli ją utworzyć.

Edytor stron umożliwia podstawową edycję w oparciu o język znaczników. W przypadku wykonywania zmian na stronie warto jest je opisywać.

W menu widocznym po prawej stronie możemy podejrzeć poprzednie wersje danej strony i w razie potrzeby ją przywrócić.

Pokazaliśmy tutaj tylko podstawowe możliwości zarządzania DokuWiki. Po bardziej szczegółowe informacje zalecamy skorzystanie z oficjalnej dokumentacji:
https://www.dokuwiki.org/manual

Podsumowując, DokuWiki to prosty, ale skuteczny sposób na tworzenie i zarządzanie stronami wiki. Bez względu na Twoje doświadczenie techniczne, możesz w łatwy sposób tworzyć, edytować i udostępniać treści. DokuWiki oferuje intuicyjny interfejs, a także możliwość rozbudowy za pomocą wtyczek. Dzięki temu narzędziu, możesz tworzyć swoje własne projekty, dokumentacje czy bazy wiedzy. To idealna platforma do dzielenia się informacjami z innymi i skupiania się na treści, nie martwiąc się o skomplikowaną konfigurację.