Contact Form 7 – formularz kontaktowy w WordPressie


WordPress

Bardzo popularna wtyczka, którą znają niemal wszyscy użytkownicy WordPressa. Ma pod 3 miliony aktywnych instalacji, co daje naprawdę niezły wynik. Mowa oczywiście o Contact Form 7, wtyczce do tworzenia formularzy kontaktowych na stronie.

 
Wtyczka posiada wiele funkcji, od zabezpieczeń CAPTCHA, po Akismet Spam. Contact Form 7 korzysta również z technicznego rozwiązania Ajax, które umożliwia wysyłanie wiadomości bez odświeżania strony po wysyłce. A zatem gdy użytkownik uzupełni formularz i kliknie Wyślij, otrzyma wiadomość zwrotną o sukcesie, bądź problemie z wysyłką zapytania (bez czekania na odświeżenie całej strony).

 
Co więcej wtyczka umożliwia również:
– tłumaczenia komunikatów,
– dodawanie alternatywnych klas dla HTML,
– konfigurowanie wyglądu, jak również placeholder, czyli tekstu w tle, który znika przy wpisywaniu treści do pól formularza.

 
Konfiguracja jest dziecinnie prosta, wystarczy, że przejdziesz do swojego WordPressa i w zakładce Wtyczki, klikniesz „Dodaj nową”. Gdy pokaże się okno wyszukiwania wtyczki (jak poniżej), wpisz nazwę „Contact Form 7”

 

szukaj wtyczki

 

Gdy włączysz wtyczkę, przejdź do zakładki wtyczki i dodaj nowy formularz.

 

contact-form-7-1

 

W zakładce „Formularz” możesz skonfigurować wygląd swojego formularza, czyli ustawienie jego pól, ich struktury (np. czy mają być to pola tekstowe, czy może pola rozwijane).

 

Kolejnym krokiem będzie konfiguracja wiadomości wysyłanej z formularza w zakładce „Email”.
Możesz podać tutaj odbiorcę, nadawcę (powinien być to adres mailowy, który znajduje się w naszej domenie), temat, nagłówki dodatkowe, jak również treść wiadomości.
Aby w wiadomości przechwycić pole uzupełnione w formularzu, należy w oknie z treścią wstawić formułki np. [your-name]. W tym przypadku pozwoli to na otrzymanie wpisanego w formularzu imienia.

 

contact-form-7-2

 

Ostatnim krokiem konfiguracji formularza jest ustawienie komunikatów zwracanych w razie błędów lub powodzenia wysyłki. Zmiany dokonasz w zakładce „Komunikaty”.

 

contact-form-7-3

 

Po skonfigurowaniu odpowiednich dla siebie pól formularza, możesz wstawić w dowolne miejsce na stronie shortcode np. w takiej postaci, którą znajdziesz w głównej zakładce wtyczki:
 

[ contact-form-7 id=”1″ title=”Formularz” ]

 
Krótki kod umożliwi Ci wstawienie formularza w dowolnie wybrane miejsce, czy to na stronie, czy we wpisie. Możesz również stosować wstawianie dla zaawansowanych w szablonie, stosując ładowanie PHP.