Co to jest system DNS?


Inne

Internet jest siecią połączonych ze sobą urządzeń. Każde z nich posiada jednoznacznie identyfikujący je adres IP. Adres ten ( IP) składa się z czterech liczb od 0 do 255, oddzielonych kropkami, np. 46.29.16.226. Na co dzień jednak, zamiast adresów IP, używamy nazw domen.

To właśnie system DNS (Domain Name System – System Nazw Domenowych) pozwala na przetłumaczenie nazw domenowych na adresy IP, które to używane są przez urządzenia sieciowe do zestawienia połączenia ze zdalnym serwerem. Nazwy domenowe są oczywiście dużo łatwiejsze do zapamiętania przez człowieka.

System DNS ma budowę hierarchiczną. Na świecie istnieje 13 głównych serwerów DNS, tzw. root serwerów. Serwery te posiadają informację na temat tego, które organizacje obsługują dane rozszerzenia domen na świecie. W Polsce, instytucją obsługującą i zarządzającą wszystkimi domenami .pl jest NASK.

W uproszczeniu proces wyświetlenia strony internetowej wygląda następująco:

 1. Użytkownik wpisuje w przeglądarce adres http://atthost.pl.
 2. Komputer użytkownika wysyła zapytanie do serwera DNS operatora Internetu – „Cześć. Podaj mi proszę adres IP dla atthost.pl”.
  • Serwer DNS, jeśli nie wie – odpytuje któryś z głównych serwerów DNS – „Hej! Czy znasz adres IP dla atthost.pl?”
  • Główny serwer DNS odpowiada – „Nie wiem, ale gałąź .pl obsługuje NASK. Tu masz adres IP ich serwera DNS – 195.187.245.51. Zapytaj ich!”
  • Serwer DNS pyta NASK – „Siema! Daj mi proszę adres IP dla atthost.pl”.
  • Serwer NASK odpowiada – „Niestety nie znam, ale mam tu zapisane, że domenę atthost.pl obsługuje serwer DNS o adresie IP 185.38.248.145. Sprawdź tam.”
  • Zrezygnowany serwer DNS pyta serwer obsługujący domenę – „Cześć. Może ty wiesz gdzie jest atthost.pl”?
  • Serwer obsługujący domenę odpowiada – „Ha! Dobrze trafiłeś, pewnie, że wiem! Masz: 46.29.16.226″.
 3. Serwer DNS zwraca adres IP – 46.29.16.226.
 4. Komputer łączy się z adresem IP 46.29.16.226 i pobiera stronę internetową.

Jak sprawdzić serwery DNS dla domeny?

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, które serwery DNS obsługują domenę jest skorzystanie z jednego z serwisów typu: http://who.is, bądź http://whois.domaintools.com. Serwisy te oprócz podstawowych informacji o domenie, jej właścicielu, dacie ważności, zwracają również informację o tym, który serwer DNS posiada konfigurację domeny.

Jak zmienić serwery DNS dla domeny?

Możliwość zmiany serwerów DNS musi zapewnić operator, u którego została zakupiona domena. Zwykle operatorzy udostępniają do tego celu specjalny panel, w którym można podać adresy serwerów DNS, na które ma zostać skierowana domena. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności, każdą domenę powinny obsługiwać co najmniej dwa różne serwery DNS. Dzięki temu w razie awarii jednego z nich, domena jest cały czas widoczna w Internecie. Adresy serwerów DNS powinien dostarczyć operator hostingu, na którym chcesz umieścić stronę internetową. W naszym przypadku jest to ns1.atthost.pl i ns2.atthost.pl. Należy pamiętać, że ze względu na to, że system jest dość złożony i rozproszony po całym świecie, pełna aktualizacja serwerów DNS może trwać do 24 godzin.