Co to jest SPAM? Jak się przed nim chronić?


Inne

Masz już swoje konto pocztowe, więc śmiało możesz nawiązywać kontakt z całym światem. Buszujesz w internecie i po jakimś czasie zauważasz w swojej skrzynce mailowej wiadomości od nieznanych nadawców. Z każdym tygodniem niechcianej korespondencji przybywa i przybywa…

Niestety ten „śmietnik” to nic innego jak spam ( czyli niechciane wiadomości, przeważnie o treści reklamowej). Prawdą jest, że najlepszą ochroną przed tego typu zjawiskiem jest ostrożność i ochrona naszej prywatności.

 

Spam, czyli zło wcielone. Dlaczego? Bo znacząco wpływa na czas potrzebny na sprawdzenie poczty, może zwiększać koszty dostawców usług pocztowych, (którymi często jest obarczany odbiorca), niestety, ale może okazać się próbą oszustwa lub wyłudzenia, rozpowszechniać świństwa w postaci wirusów lub stać się przyczyną  utraty pożądanej wiadomości (w sytuacji gdy filtr omyłko wrzuca ją do folderu spam).

 

Jak walczyć ze spamem?

Nietypowa nazwa użytkownika -najprostsze i jednocześnie jedno z bardziej skutecznych rozwiązań. Jeśli nie masz loginów typu biuro, kontakt, czy admin to jest spora szansa, że wyjdziesz obronną ręką w walce ze spamem.

Nie publikuj swojego adresu e-mail w formie tekstowej – nie umieszczaj swojego maila we wszelkiego rodzaju komentarzach, na portalach, stronach www itd.

Nie wchodź na niezaufane strony, a już tym bardziej nie umieszczaj tam swojego adresu.

Jeśli już zdecydujesz się na umieszczenie swojego adresu, zrób to sprytnie i przy użyciu „zabezpieczeń” (zamiast biuro@atthost.pl podaj biuro(at)atthost.pl)

Absolutnie nie otwieraj podejrzanych załączników, a tym bardziej nie klikaj w odnośniki w otrzymanym już spamie.

 

Filtr antyspamowy- zakładając konto pocztowe w obrębie firmy hostingowej powinieneś mieć zapewniony filtr antyspamowy. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie wymaga dodatkowej instalacji oprogramowania na swoim komputerze. Wszelkie kwestie ochronne przejmuje serwer, na którym są Twoje usługi. Wiadomości rozpoznane, jako spam w ogóle nie trafią do Twojej skrzynki odbiorczej, ale są automatycznie usuwane.

 

Instalacja programu antyspamowego- skuteczne i szybkie rozwiązanie walki ze spamem, no może z jednym „ale”. Na rynku jest naprawdę ogromna ilość dostępnych rozwiązań, a podjęcia wyboru nie ułatwia fakt, że możemy mieć opcję płatną lub darmową. Główną zaletą korzystania z programu antyspamowego jest pełna kontrola nad przychodzącą korespondencją (oczywiście na tyle, na ile pozwala na to dany program). Nie trzeba także rezygnować z posiadanej skrzynki pocztowej, jeśli np. jest ona pozbawiona opcji antyspamowych.