Co to jest Cache?


Inne

Cache jest pamięcią podręczną, która przechowuje część danych zgromadzonych na odwiedzanych stronach, aby później załadować je w krótszym czasie. Dzięki stosowaniu pamięci podręcznej, przeglądarka nie musi za każdym razem pobierać całej zawartości i materiałów strony, a jedynie niektóre treści.

Można powiedzieć, że pamięć podręczna przeglądarki oznacza miejsce na dysku twardym,  w którym przeglądarka internetowa przechowuje odwiedzone wcześniej strony WWW lub tylko ich skrawki. Zadaniem takiej operacji jest przyśpieszenie przeglądania stron, ponieważ nie ma potrzebny pobierania za każdym razem strony w celu jej odwiedzenia.

Niektóre systemy pamięci podręcznej próbują przewidywać dane, które mogą być potrzebne w przyszłości i pobierają je wyprzedzając żądania, więc gdy nastąpiło odwołanie do pewnych danych, jest duża szansa że w najbliższym czasie będą one potrzebne.

Poniżej zamieszczamy kilka instrukcji dla wybranych przeglądarek, z wyjaśnieniem w jaki sposób należy wyczyścić ich pamięć podręczną. Musisz wiedzieć, że np. po przeniesieniu strony może pojawić się problem z jej wyświetleniem. Najczęstszą przyczyną tej sytuacji  jest właśnie cache przeglądarki. Pamięć podręczna potrafi „złapać” dane z momentu przeniesienia i później trzymać je przez pewien okres czasu, więc najlepszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem jest po prostu jej wyczyszczenie.

Firefox: https://support.mozilla.org/pl/kb/jak-wyczyscic-pamiec-podreczna

Chrome: https://support.google.com/accounts/answer/32050?hl=pl

Opera: http://help.opera.com/Windows/12.10/pl/cache.html