BitNinja pomysłem na zabezpieczenie Twojego serwera!


Hosting

Bezpieczeństwo w dziale IT jest jak gra w ping-ponga: odbita piłeczka przeważnie wraca i to od nas zależy czy ją odbijemy czy nie. Stale trzeba czuwać nad zmieniającymi się technologiami, wykrytymi lukami w zabezpieczeniach czy próbami ataków przy wykorzystaniu błędów następujących w wyniku działań człowieka. Dbając o bezpieczeństwo Waszych stron internetowych opartych na naszej infrastrukturze sieciowej, nieustannie rozwijamy zabezpieczenia mające na celu ustrzec Was przed skutkami tych ataków. Jednym z najnowszych narzędzi w dziedzinie bezpieczeństwa jakie zostały w ostatnim czasie wprowadzone na AttHost jest oprogramowanie BitNinja.

Obraz jest własnością BitNinja i pochodzi ze strony: https://bitninja.io

Czym on tak naprawdę jest? Bitninja jest to wyjątkowe narzędzie służące do zabezpieczenia serwerów przed atakami, które funkcjonuje w naszej infrastrukturze. Jest ono częścią nowej oferty, która w ostatnim czasie została wprowadzona na AttHost. BitNinja składa się z kilku modułów, z których każdy odpowiada z inny rodzaj zabezpieczania serwerów, moduły te współpracują ze sobą tworząc listę czarną adresów IP, z których ruch do i z serwera jest całkowicie blokowany.

Omówmy teraz na czym polega działanie poszczególnych modułów BitNinja.

– Honeypot

Narzędzie to wykorzystuję tzw. Honeypot, czyli pewnego rodzaju pułapkę wykrywająca nieuprawnione pozyskanie danych czy wykorzystania systemu. BitNinja sprawdza czy na dany port, który normalnie nie powinien być wykorzystywany docierają próby połączenie z zewnętrznych adresów IP. Jeśli jakaś maszyna próbuje dostać się do serwera poprzez taki port oznacza to, że prawdopodobnie szuka luki w zabezpieczeniach lub skanuje serwer z poszukiwaniu otwartych portów – potencjalnych punktów do przypuszczenia ataku w przyszłości.

– Wykrywanie i usuwanie Malware

BitNinja zastępuje szkodliwy plik honeypotem, umożliwiając wykrycie nowych zagrożeń. Pozwala to na zlokalizowanie źródła ataku, które prawdopodobnie będzie próbowało skomunikować się zainfekowanym plikiem w celu np. aktywacji złośliwych funkcji. Oprogramowanie jest stale aktualizowane, co daje ci pewność, że baza wirusów jest aktualna i może wykrywać wszystkie bieżące zagrożenia.

Obraz jest własnością BitNinja i pochodzi ze strony: https://bitninja.io

– Web Application Firewall (WAF)

Opierając się za zaporze aplikacji sieciowych, sprawdzającej ruch wejściowy i wyjściowy na serwerze BitNinja upewnia się, że nie występują żadne toksyczne działania. Przy pomocy analiz logów systemowych BitNinja jest w stanie zatrzymać ataki na aplikacje umieszczone na Twoim hostingu. Dzięki automatycznemu dostrajaniu zapora od początku uruchomienia chroni serwer, jednocześnie dając swobodę z wykorzystywania dotychczasowych reguł bezpieczeństwa, wprowadzonych jeszcze przed uruchomieniem BitNinja.

Monitorowanie serwera odbywa się na bieżąco, więc masz pewność, że wykrycie podejrzanego zachowania doprowadzi do jego blokady uniemożliwi wdrażanie szkodliwych działań. BitNinja działa tak, byś nie musiał zawracać sobie nim głowy samodzielnie podejmując niezbędne działania, jednocześnie pozostając pod naszą kontrolą. Analizuje on również zdarzenia, które poprzedziły jego instalację, dzięki czemu może podjąć odpowiednie kroki dla bezpieczeństwa Twego hostingu na podstawie zdarzeń z przeszłości.

– Reputacja adresów IP

BitNinja posiada bazę adresów IP, które uczestniczyły w atakach na wszystkie serwery na świecie zabezpieczone tym narzędziem. Jeśli więc jakiś adres IP był źródłem ataku na serwery u innego użytkownika, również i u nas adres ten będzie znajdował się na liście blokad. Zablokowane adres IP w przeglądarce internetowej zamiast Twojej strony zobaczą informacje o blokadzie wraz z CAPTCHA, czyli testem umożliwiającym weryfikację człowieka względem bota, dlatego jeśli z jakiegoś powodu Twój adres IP zostanie zablokowany, rozwiązując CAPTCHĘ jesteś w stanie usunąć swój adres IP z listy blokad.

Sewery połączone w globalnej sieci poprzez ochronę BitNinja wzajemnie wymieniają się danymi na temat atakujących, uniemożliwiając atak na inny serwer chroniony przez BitNinja. Zabezpieczenia tego narzędzia wykrywają i eliminują ataki zero-day, a co więcej również exploity przed ich pojawieniem się.

– ochrona przed DOS(Denial of Service)

BitNinja dzięki unikalnemu podejściu monitoruje skalę połączeń wychodzących i przychodzących jednocześnie dbając, aby nie nastąpiła blokada serwera. Prowadzone jest to innym sposobem niż zazwyczaj, przerywając połączenie atakującego a nie na stałe go blokując. Zaawansowane funkcje zadbają o zarządzanie fałszywymi alarmami, dając Ci więcej czasu na zajmowanie się tym, co lubisz 😊 Protokoły BitNinja chronią cię również przed atakami, które mogłyby zostać przeprowadzone z Twojego hostingu.

Funkcja Antiflood zapewni Ci, że nawet gdyby do ataku doszło, hakerowi nie uda zniszczyć Twojej tarczy ochronnej, ponieważ BitNinja agreguje poszczególne moduły, dając im ochronę i zapobiegając wyrządzeniu wielkich szkód.

Mamy nadzieję, że wdrażane przez nas pomysły i zabezpieczenia zapewnią lepszą ochronę Waszych stron internetowych i pozwolą Wam skupić się na tworzeniu lepszych treści zamiast walczyć z infekcjami stron. Nie można jednak zapomnieć o tym, że aby zmaksymalizować bezpieczeństwo należy działać wielotorowo – od strony hostingu działa BitNinja, od strony użytkownika należy dbać o aktualność strony i jej elementów oraz instalować rozszerzenia jedynie z pewnych źródeł. Łącząc te dwa podejścia będziemy w stanie zminimalizować ryzyko infekcji do minimum.