Bezpieczeństwo w sieci


Bezpieczeństwo

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie życie bez dostępu do sieci i dlatego ważnym jest, aby pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Na użytkowników czekają liczne zagrożenia, których nie każdy jest świadom. Niebezpieczeństwo to spotkać można na każdym kroku i może wiązać się z kradzieżą danych osobowych, pozyskaniem adresu IP do ataków hakerskich bądź utratą pieniędzy z konta bankowego. Cyberprzestępcy posługują się różnymi technikami i narzędziami w postaci złośliwych oprogramowań, które często nieświadomie uruchamiamy na naszych urządzeniach. Narażeni są wszyscy, również młodsi użytkownicy, znacznie wrażliwsi i podatniejsi na różnego rodzaju bodźce mogą stać się ofiarami kontaktu z przestępcami i osobami, które stosują mowę nienawiści.

Zanim przedstawione zostaną największe zagrożenia czyhające w Internecie warto dowiedzieć się czym jest Internet oraz na czym polega jej bezpieczeństwo.

Czym jest sieć Internet?

Internet to nic innego jak ogólnoświatowa sieć komputerowa. Jest ona zbiorem milionów sieci lokalnych, pojedynczych komputerów czy smartfonów z całego świata. Sieć oparta jest na protokole komunikacyjnym TCP/IP, a w ramach jej działania dostępne są usługi takie jak: WWW, poczta elektroniczna, FTP (ang. File Transfer Protocol).

Czym jest bezpieczeństwo sieci?

Bezpieczeństwo sieci to pojęcie obejmujące zabezpieczenie wszystkich zasobów komputerowych przed atakami naruszającymi ich integralność, poufność i dostępność. Do ochrony sieci służą zapory sieciowe, programy antywirusowe, technologie zapobiegające utracie danych, systemy zapobiegania włamaniom oraz inne zabezpieczenia.

 

1. Kradzież Tożsamości

Kradzież tożsamości online to uzyskanie przez przestępców danych osobowych i ich bezprawne wykorzystanie. Może ona doprowadzić do utraty środków finansowych, które znajdują się na kontach bankowych, jak również może to grozić naszemu wizerunkowi. Niekiedy nasza tożsamość może zostać wykorzystana przy popełnianiu jakiegoś przestępstwa online. Rozwój Internetu, korzystanie z różnych mediów społecznościowych oraz cyfryzacja wielu usług umożliwiła przestępcom pozyskiwanie naszych danych.

2. Dezinformacja oraz fake news

W ostatnim czasie bardzo często słyszymy o dezinformacji i fake newsach. Zastanawialiście się czemu są tworzone oraz tak bardzo niebezpieczne? Fake newsy to fałszywe informacje najczęściej przedstawione w sensacyjny i szokujący sposób, w celu przyciągnięcia uwagi czytelnika. Dotyczą różnych tematów, często związane są z ważnymi wydarzeniami w danym kraju lub na świecie.

3. Oszustwa inwestycyjne

Na pewno nieraz napotkałeś w internecie nagłówki takie jak: szybki zysk, ogromne pieniądze czy udane inwestycje. Być może ktoś do Ciebie pisał lub dzwonił z propozycją inwestycyjną? Jeśli tak, bądź czujny! Prawdopodobnie ktoś próbuje Cię oszukać. Oszustwa tego typu to kolejne zagrożenie online, na które trzeba szczególnie uważać. Chęć opłacalnego ulokowania naszych oszczędności i zainwestowania pieniędzy, może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców.

4. Fałszywe zbiórki

Oszuści nie tylko posługują się różnymi metodami manipulacji, ale również wykorzystują sytuację na świecie, by w nieuczciwy sposób pozyskać od nas pieniądze lub nasze dane. W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, zwiększyła się liczba fałszywych zbiórek oraz prób wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Na zbiórki można trafić serwisach i portalach społecznościowych, jak również w wiadomościach sms czy mail. Przeważnie są to linki, które po kliknięciu prowadzą do sfabrykowanych stron WWW. Jeśli wejdziemy na nie i za ich pośrednictwem przekażemy pieniądze, to trafią one w ręce oszustów. Co więcej, jeśli zalogujemy się do naszego banku lub wprowadzimy inne dane (np. dane karty płatniczej) w konsekwencji możemy stracić nawet wszystkie nasze pieniądze.

5. Ransomware

Atak ransomware to jeden z cyberataków szczególnie niebezpiecznych dla firm. Atak przeprowadzany jest za pośrednictwem złośliwego oprogramowania, które blokuje użytkownikom dostęp do systemów, danych oraz plików. Następnie hakerzy żądają uiszczenia opłaty w zamian za przywrócenie dostępu. Podobnie jak przy innych oszustwach online, wykorzystywane są różne socjotechniki. Dzięki manipulacji oraz graniu na emocjach ofiar, hakerom często udaje się osiągnąć oczekiwane korzyści.

6. Fałszywe sklepy

Zakupy online stały się dla wielu z nas codziennością. Są wygodne, szybkie, a dodatkowo możemy trafić na super okazje. Często słyszymy, że są też bezpieczne, ale czy na pewno? Niestety, wraz z rozwojem handlu online zwiększyła się liczba oszustw. W przypadku fałszywych sklepów wykorzystywane jest nasze zainteresowanie ofertą. Kusić ma niska cena, kupony i inne benefity, jakie możemy mieć, gdy „kupimy” towar. Czujność usypiana jest przez skrupulatnie przygotowane witryny online, które wyglądają na prawdziwe. Cyberprzestępcy są bardzo pomysłowi i ciągle wymyślają nowe sposoby, by nas oszukać.

7. Oszustwo „na kupującego”

Zwiększająca się popularność serwisów ogłoszeniowych, zwłaszcza tych zapewniających możliwość kupna oraz sprzedaży towarów używanych, przyciągnęła uwagę nie tylko uczciwych użytkowników, ale również przestępców. Jak się okazuje korzystając z takich portali musisz być czujny nawet w roli sprzedawcy.

8. Spyware

Spyware to oprogramowanie szpiegujące, które instaluje się na urządzeniu bez naszej wiedzy. Jego działanie polega na monitorowaniu naszej aktywność w sieci i w podstępny sposób wykradaniu prywatnych danych i poufnych informacji takich jak hasła czy numer PESEL. Następnie dane przesyłane są osobom trzecim, które mogą je wykorzystać w nielegalny sposób. Spyware zainstalowany na naszym urządzeniu może przechwytywać wiadomości, listy kontaktów, zdjęcia , rejestr połączeń, maile oraz rejestrować lokalizację GPS, a nawet nagrywać dźwięki z mikrofonu. Szkodliwe oprogramowanie szpiegujące wykorzystywane jest nie tylko przez cyber oszustów, ale również do celów marketingowych.

Jak się chronić?

Poniżej prezentujemy kilka podstawowych zasad, bezpiecznego korzystania z Internetu:

  1. nie otwieraj podejrzanych linków i maili,
  2. korzystaj z Firewall i oprogramowania antywirusowego,
  3. używaj trudnych do odgadnięcia haseł,
  4. korzystaj z dwuetapowej weryfikacji dostępu w bankowości elektronicznej,
  5. łącz się tylko ze sprawdzoną siecią prywatną.