Analiza wtyczek pod względem obciążenia dla naszej strony WordPress


WordPress

Jeżeli Twoja strona działa coraz wolniej problemem może okazać się któraś z zainstalowanych wtyczek. Pamiętaj, że warto poszukać w internecie opinii na temat wtyczek z nieoficjalnych źródeł- bez wątpienia w przyszłości zaoszczędzi Ci to wiele nerwów i czasu.

Do analizy już zainstalowanych wtyczek będzie potrzebna nam darmowa, dostępna w oficjalnym sklepie WordPress- P3 ( Plugin Performance Profiler)

wtyczka1

  • Wybierz z zakładki Narzędzia menu P3 Plugin Profiler
  • Kliknij Start Scan wtyczka2
  • Wymyśl nazwę dla swojego pierwszego skanu
  • Kliknij Auto Scan

wtyczka3

  • Na ekranie ujrzysz komunikat “Scanning is complete”- skanowanie ukończone.
  • Kliknij “View Results” i zobacz wyniki.

Analiza wyników skanowania

Runtime By Plugin

Wyniki w tej zakładce prezentują nam czas reakcji wtyczek, które reagują najwolniej. Najeżdżając na daną część diagramu możemy zobaczyć procentowy czas uruchamiania się danej wtyczki względem wszystkich wtyczek oraz dokładny czas uruchamiania podany w milisekundach. W tej zakładce wyświetlane są tylko wtyczki o najdłuższym czasie reakcji.

Detailed Breakdown

W tej zakładce znajdziemy czas reakcji wszystkich wtyczek zainstalowanych na naszej stronie WordPress. Najechanie myszką na dany słupek daje analogiczne informacje o czasie reakcji jak powyżej. Żółta pozioma linia ujawnia czas wczytania całej strony.

Simple Timeline

Wyniki skanowania dostępne w tej zakładce ujawniają czas reakcji motywu oraz czas reakcji rdzenia naszego WordPress’a i wtyczek.

Detailed Timeline

Tutaj natomiast wyniki są dużo bardziej szczegółowe, niż powyżej. Możemy podejrzeć czas reakcji motywu, rdzenia oraz wtyczek na każdej z podstron w naszej witrynie.

Query Timeline

Ta zakładka pokazuje opóźnienie ładowania danej strony względem jej popularności. Im więcej ludzi chce oglądać stronę w danym momencie, tym dłużej się ona ładuje.

Advanced Metrics

Wyniki w tej zakładce zapoznają nas ze średnią sumy czasu reakcji wszystkich danych zebranych w poprzednich zakładkach.

Podsumowanie

Bazując na danych zebranych za pomocą wtyczki P3 jesteś w stanie określić przyczynę ewentualnych spowolnień Twojej strony internetowej. Właściwie rozwiązania problemu mogą być dwa. Pierwszym z nich jest usunięcie usterki, którą jest powolna wtyczka, drugim natomiast zgłoszenie do jej dewelopera informacji o usterce o raz prośbę o jak najszybszą optymalizację. Możesz również wstrzymać się z usunięciem danej wtyczki, dezaktywując ją w zakładce wtyczki i w spokoju oczekiwać na odpowiedź dewelopera.