Aktualizacja WordPress 4.5 “Coleman”


WordPress

Sprawdź czy nie zapomniałeś zaktualizować WordPress’a! 12 kwietnia 2016 roku miała miejsce aktualizacja do wersji 4.5 “Coleman”- jak to w przypadku deweloperów bywa nazwa wywodzi się od nazwiska muzyka jazzowego, saksofonisty Colemana Hawkins’a .

Zmiany w edytorze

Od teraz za pomocą edytora wpisów możemy bezpośrednio (nie otwierając okna dialogowego) zmieniać linki.

Zawitały do nas również dwa nowe skróty formatujące. Możemy za pomocą trzech myślników (—) bez nawiasu, wstawić poziomą linię, a za pomocą tyldy oznaczyć tekst pomiędzy znakami jako <code>.

Uprawnienia ekranu personalizacji

W ekranie personalizacji dodano możliwość podejrzenia jak nasza strona prezentuje się na mniejszych urządzeniach. W lewym dolnym rogu ekranu pojawiły się trzy ikonki za pomocą, których możemy to sprawdzić.

Pojawiła się również możliwość dodania logo do naszej strony, aczkolwiek jak to bywa z nowościami, tylko domyślne motywy – Twenty Fifteen oraz Twenty Sixteen,  póki co mogą z niej skorzystać. Jeśli korzystasz z innego motywu, miej nadzieję, że autor jeszcze pamięta o swoim “dziecku” 🙂

Poprawa wyglądu osadzonych wpisów

Pamiętacie możliwość osadzania z innych stron wprowadzonych wraz z WordPressem 4.4? Forma w jakiej wpisy pojawiały się na innych stronach pozostawiała wiele do życzenia. WordPress 4.5 przychodzi z pomocą wprowadzając szablony dla osadzonych wpisów. W końcu możemy prawie dowolnie zmieniać sposób, w jaki będą wyświetlane nasze wpisy po osadzeniu na witrynach zewnętrznych. Szablon znajdziemy w katalogu /wp-includes/theme-compat/ – skopiuje je do katalogu swojego motywu i modyfikuj do woli 🙂 Oczywiście nie musisz decydować się na jedną formę dla każdego wpisu, ponieważ możesz utworzyć osobne szablony dla różnych typów i formatów.

Zmiany w module komentarzy

W końcu doczekaliśmy się sformatowanej wersji komentarzy w ekranie modernizacji, zamiast kodu HTML! Co więcej poprawiono komunikaty, a także dodano bezpośredni link do edycji danego komentarza.

Logowanie za pomocą adresu e-mail

Siedem lat! Dokładnie tyle czekaliśmy na wprowadzenie takiej funkcji! W końcu można logować się za pomocą adresu e-mail, wyłącznie za pomocą nazwy użytkownika.

Więcej na temat nowej aktualizacji możesz przeczytać w WordPress Codex

https://codex.wordpress.org/Version_4.5