9 interesujących faktów o platformie WordPress


WordPress

Jak już zapewne wiesz WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie. Ale czy wiesz o jakiej skali dokładnie mówimy? W tym artykule przyjrzymy się liczbom oraz interesującym faktom dotyczącym platformy WordPress.

  1. Z WordPress’a korzysta więcej, niż 26% stron z całego świata!

Według raportu W3Techs – “World Wide Web Technology Surveys” (który zawiera procentowe informacje na temat liczby użytkowników różnych platform), od stycznia 2016 roku, aż 26% wszystkich stron korzysta z platformy WordPress! Ten niesamowity wynik WordPress zawdzięcza swojej olbrzymiej funkcjonalności nieujmującej prostocie w tworzeniu własnych stron osobom, które nie potrafią programować.

2. Popularne “W”, logo WordPress’a zostało stworzone przez Jasona Santa Maria

Jason Santa Maria stworzył popularne “W” już na początku 2005 roku. Jest on znanym projektantem i mówcą z Nowego Jorku, specjalizującym się w typografii. Możesz śledzić go na Twitterze @jasonsantamaria.

3. Początkowo WordPress używany był jako platforma blogowa, a nie jako pełnoprawny CMS

Aż do aktualizacji 3.0 o wdzięcznej nazwie “Thelonius” pochodzącej od nazwiska znanego pianisty jazzowego, która wprowadziła niestandardowe typy postów (Custom Post Types) WordPress był uważany za platformę blogową. Mimo wielu prób wzniesienia WordPress’a na wyższy poziom, dopiero ” Thelonius” okazał się przełomowy. W 2010 roku WordPress stał się pełnoprawnym CMS.

4. Z WordPress’a korzystają również jedne z największych znanych marek na świecie

Nie tylko małe firmy prowadzą swoje strony internetowe na WordPress’ie. Na stronie internetowej naszej platformy znajdziemy informacje dotyczące tego, które ze stron 500 największych marek w Stanach Zjednoczonych korzysta z WP https://wordpress.org/showcase/tag/fortune-500/ Znajdziemy tam między innymi McDonald’s , Sony, PlayStation, Coca-Cola, UPS, eBay, The Wall Street Journal i wiele więcej.

5. Ponad 30000 darmowych motywów na Twoją stronę!

Po instalacji WordPress’a na swoim serwerze otrzymujesz możliwość skorzystania z którejś z 30000 darmowych szat graficznych- motywów na Twoją stronę internetową. Ogromna ilość darmowych motywów daje szansę znalezienia graficznej, idealnej do naszych potrzeb.

6. WordPress wystartował w 2003 roku

Pierwsza wersja WordPress’a została nam zaprezentowana 27 maja 2003 roku przez jego twórców – Matt’a Mullenweg oraz Mike’a Little.

7. Pod nazwą WordCamps obyło się już ponad 500 konferencji, w ponad 200 różnych miastach i 48 krajach

WordCamps to konferencje dotyczące wszystkiego co jest związane z platformą WordPress.

8. Automattic nie posiada praw związanych ze znakiem towarowym WordPress

9 września 2010 roku, Automattic- firma zajmująca się rozwijanie platformy WordPress przekazała prawa związane ze znakiem towarowym siostrzanej organizacji o nazwie WordPress Foundation.

9. WordPress stworzył aplikacje na niemal każdy mobilny system operacyjny

Na urządzenia mobilne posiadające takie systemy jak Android, iOS, Windows Phone, WebOS czy BlackBerry można pobrać WordPress. Aplikacja została zaprojektowana przez firmę Automattic i posiada takie funkcje jak dodawanie postów, stron, komentowanie, moderowanie komentarzy i odpowiadanie na nie. Idealne rozwiązanie dla ludzi będących w ciągłym ruchu 🙂