3 wtyczki, które przyśpieszą Twojego WordPressa!


Hosting

Powolne działanie WordPressa może prowadzić do zmniejszenia ilości odwiedzających na stronie, a nawet do gorszego pozycjonowania w popularnych wyszukiwarkach. Długie wczytywanie witryny może wiązać się ze słabą optymalizacją lub wyczerpaniem zasobów swojego serwera. W przypadku WordPressa najważniejszym czynnikiem szybkiego wczytywania się strony jest motyw oraz zainstalowane wtyczki. Wielu właścicieli swoich stron szuka dobrego rozwiązania, które sprawi, że ich strona będzie przyjazna dla użytkowników oraz wyszukiwarek, dlatego niezbędne jest zadbanie o szybkie działanie swojej strony.

 

Pamięć podręczna – WP Super Cache

WP Super Cache jest pluginem, który pozwoli zamienić WordPressa w statyczną stronę. Po uruchomieniu wtyczki treść strony internetowej jest zapisana na serwerze zatem przy kolejnym odwołaniu WordPress nie będzie od nowa budował treści, a zaciągnie ją z serwera. Prędkość wczytywania się witryny powinna zauważalnie przyśpieszyć. Dodatkowo prócz szybszego ładowania się strony zmniejszy się również wykorzystywanie zasobów serwera i WordPress będzie mógł jednocześnie obsłużyć większą ilość odwiedzających.

 

Kompresja i optymalizacja zdjęć – Smush

Każda strona internetowa w dzisiejszych czasach posiada jakąś grafikę. Niedoświadczenie osoby, które samodzielnie tworzą swoje witryny mogą nie zdawać sobie sprawy jak ważny jest wybór formatów obrazów. Niektóre zdjęcia potrafią mieć po kilka megabajtów wielkości, a wyświetlenie tak wielkich obrazów znacznie podwyższy czas wczytywania się strony i może zniechęcić odwiedzającego do dalszego korzystania z witryny. Z pomocą przychodzi wtyczka Smush, która podczas wgrywania zdjęć samodzielnie skompresuje je do jak najmniejszej powierzchni nie tracąc przy tym na jakości. Dodatkowo wtyczka również optymalizuje obrazy istniejące już na stronie.

 

Optymalizacja kodu WordPressa – HTML, CSS, JS – Autoptimize

WordPress zawiera bardzo dużą ilość skryptów, które podczas wczytywania muszą się załadować, aby poprawnie wyświetlić stronę internetową ze wszystkimi elementami. Aby przyśpieszyć ładowanie strony, warto skorzystać z wtyczki Autoptimize, która ograniczy niepotrzebny kod. Wtyczka swoim działaniem nie usunie żadnych treści na witrynie co więcej można ją dowolnie konfigurować i dokładnie określać jej działanie. Autoptimize jest bardzo lekkim pluginem, który nie powinien opóźniać działaniu WordPressa oraz kokpitu.

 

Warto również mieć na uwadze, że im więcej wtyczek posiada WordPress tym dłużej będzie trwało wczytywanie się strony. Zalecamy korzystanie tylko z niezbędnych pluginów. Ważna również jest regularna aktualizacja wszystkich komponentów WordPressa, aby WordPress nie został zainfekowany. Dodatkowo polecamy korzystanie z najnowszej wersji PHP, ponieważ wpływa to na czas wykonania skryptów.