3 polecane wtyczki do wykonania kopii zapasowej!


Hosting

Każdy właściciel swojej strony internetowej powinien posiadać kopię zapasową w razie gdyby wystąpiły problemy z działaniem witryny. Niekiedy podczas aktualizacji WordPressa zdarza się tak, że zachodzi konflikt skryptów i strona nie chce się uruchomić bądź nie działa poprawnie kokpit. W takiej sytuacji warto mieć backup, który przywróci poprzednią wersję strony internetowej czy bloga.

Aktualnie z WordPressa korzysta średnio co trzecia witryna zatem oprogramowanie zyskało w ostatnim czasie na popularności. Z tego powodu również na rynku WordPressa jest bardzo dużo dostępnych wtyczek, które mogą pomóc w zarządzaniu witryną. Którą wtyczkę zatem wybrać do tworzenia kopii zapasowej?

 

#1 UpdraftPlus

Plugin cechuje się bardzo prostym interfejsem oraz krótkim samouczkiem, który wprowadza użytkownika do zarządzania kopiami zapasowymi. Wtyczka jest bardzo lekka i nie obciąża WordPressa pomimo, że posiada mnóstwo ustawień. UpDraftPlus oferuje wykonywanie backupów automatycznych (np: co kilka dni) lub jest możliwość wykonania kopii ręcznie za pomocą panelu wtyczki.

Dodatkowo plugin oferuje możliwość wysłania kopii zapasowej na takie usługi jak Google Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive czy na wybraną przez siebie skrzynkę pocztową. UpDraftPlus można dowolnie konfigurować przechodząc do zakładki ustawienia.

Minusem wtyczki jest to, że wykonuje tylko kopię zapasową motywów, wtyczek, mediów oraz bazy danych. Po zakupieniu wersji PRO plugin wykona kopię zapasową całego katalogu z plikami WordPressa i jest możliwość przywrócenia backupu w panelu wtyczki.

 

#2 All-In-One WP Migration

Dobrą alternatywną dla wtyczki UpDraftPlus jest All-In-One WP Migration. W przypadku tego pluginu, kopia zapasowa jest wykonywana całego katalogu plików łącznie z bazą danych. Dodatkowym atutem wtyczki jest możliwość przywrócenia kopii zapasowej poprzez panel, który plugin oferuje. Po zainstalowaniu wtyczki wystarczy przejść do zakładki All-In-One WP Migration i wybrać kartę kopia zapasowa. Następnie będzie możliwość utworzenia backupu całej strony internetowej.

Minusem wtyczki jest brak możliwości wysłania kopii zapasowej na zewnętrzną usługę, np: Google Drive. Dodatkowo przywrócenie poprzedniego stanu swojej witryny jest możliwe tylko za pomocą wtyczki All-In-One WP Migration.

 

#3 Total Upkeep

Kolejną świetną wtyczką do tworzenia kopii zapasowych jest Total Upkeep, która w przeciwieństwie do pozostałych tworzy backup wszystkich plików oraz bazy danych. Plugin można skonfigurować, aby tworzył kopie automatycznie (w określonych dniach tygodnia). Po zainstalowaniu wtyczki wystarczy przejść do zakładki Total Upkeep i kliknąć na przycisk Backup Site Now.

Po zleceniu wykonania backupu wtyczka poprosi o podanie nazwy oraz krótkiego opisu kopii zapasowej. Po zakończeniu tworzenia kopii wystarczy przejść do zakładki Backup. Pod przyciskiem Download to Local Machine będzie możliwość pobrania wszystkich plików WordPressa wraz z bazą danych.

Wadą wtyczki jest brak tłumaczenia na język Polski oraz wysyłanie backupów na chmury takie jak Amazon czy Google Drive wymaga wtyczki jako premium.

Na rynku wtyczek oczywiście można znaleźć dużo więcej pluginów, które samodzielnie wykonają kopie zapasową witryny bez potrzebny logowania się do FTP czy phpMyAadmina. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które wolą ,,wyklikać” tworzenie się kopii zapasowej. Na naszym hostingu kopie zapasowe automatycznie się tworzą plików oraz baz danych dwa razy dziennie i przechowywane są przez 7 dni wstecz. Gdyby wystąpił problem z przywróceniem backupu pamiętaj, że zawsze się możesz z nami skontaktować!